Renault FT-17 - kultowy... czołg

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 12:30
Na frontach I wojny światowej czołgi pojawiły się dość późno i w śladowej ilości. Francuski Renault FT-17 do regularnej produkcji trafił w 1917 roku. Przez lata służył między innymi w polskiej armii.
Audio
  • Czołgi Renault FT-17 były używane zarówno w czasie I, jak i II wojny światowej (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Francuski FT-17 z okresu I wojny światowej w muzeum w Brukseli
Francuski FT-17 z okresu I wojny światowej w muzeum w BrukseliFoto: Alfvanbeem/Wikipedia

Żeby obejrzeć na własne oczy ten wspaniały sprzęt, wystarczy wybrać się do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. I już na wstępie niespodzianka - rozmiary. - Ten czołg ma 4,10 m długości, niespełna 1,75 m szerokości i 2,37 m wysokości. Waży raptem 6,5 tony, czyli też nie są to liczby robiące duże wrażenie. Współczesne maszyny ważą blisko 10 razy więcej - opowiadał w "Czwartym Wymiarze" kustosz muzeum Mirosław Zientarzewski.

W maszynie produkowanej przez francuską firmę znalazło się wiele pomysłów, które do dziś przetrwały i są wykorzystywane we współczesnych czołgach. - Czymś takim jest, użyta pierwszy raz w wozie bojowym, obrotowa wieża, którą mogli operować strzelec i operator uzbrojenia. Obracała się ona o 360 stopni - przybliżył Zientarzewski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Śladami I wojny światowej

Wyprodukowano około 4000 czołgów tego typu, były one eksploatowane w bitwach końca I wojny światowej, a potem trafiły do wielu państw posiadających wojska pancerne. Przetrwały do czasów II wojny światowej. Renault FT były także pierwszymi czołgami na wyposażeniu Wojska Polskiego. Wiosną 1919 roku w Armii Polskiej gen. Hallera we Francji utworzono 1 Pułk Czołgów, wyposażony w 120 maszyn FT-17. W czerwcu 1919 pułk razem z armią przetransportowano do Polski, co uczyniło polską armię czwartą na świecie (po Wlk. Brytanii, Francji i USA) pod względem siły wojsk pancernych. Używane były następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, po której na stanie pozostało 112 pojazdów. W momencie wybuchu II wojny światowej armia polska posiadała jeszcze 102 czołgi tego typu.

ac/kul

Czytaj także

Jelcz - wielki powrót wielkiej marki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:20
Nasza armia szykuje się do wymiany parku samochodowego i zdecydowała się postawić na polskiego producenta. W ten sposób na ulice, ale najpierw do koszar powróci marka Jelcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody będą... z papieru

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 12:20
Jak będzie wyglądać samochód przyszłości? Na pewno nowocześnie, być może z papieru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wodne parkingi nowym pomysłem Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 18:54
W Stambule, jak i wielu innych światowych metropoliach, szukanie miejsc do zaparkowania jest prawdziwą zmorą kierowców. Włodarze tureckiego miasta wpadli na pomysł, jak sobie z tym poradzić.
rozwiń zwiń