X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Frania - babcia wszystkich pralek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 09:00
Gdyby przeprowadzono konkurs na najbardziej znane i popularne urządzenie AGD, kojarzące się z latami PRL, pralka "Frania" miałaby ogromną szansę na zwycięstwo.
Audio
  • Pralka "Frania" to obok adapterów "Bambino", czy butów "Relax", kultowe wspomnienie produkcji czasów PRL (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Pralka Frania była produkowana w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach od 1954 roku
Pralka "Frania" była produkowana w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach od 1954 rokuFoto: CAF

"Frania, czyli babcia wszystkich pralek. Urządzenie, które sprawiało, że każdy stróż wyglądał elegancko w Boże Ciało" - to nie hasło reklamowe niezwykle popularnego kiedyś urządzenia, ale jego najkrótsza recenzja po latach. Frania była produkowana pod znakiem firmowym SHL w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach. Wytwarzano tam również... motocykle. - Nie ulega wątpliwości, że ta pralka, składająca się z dwucylindrycznych komór, wykonanych z emaliowanej blachy, odmieniła życie gospodyń domowych w Polsce drugiej połowy ubiegłego wieku - skwitował Rafał Pytla z Muzeum Czar PRL.
PRZECZYTAJ TEŻ: Telewizor Rubin - okno na świat PRL

Frania była pralką wirnikową. Woda się w niej samodzielnie nie podgrzewała, trzeba było samodzielnie wlać wrzątek. - Mieliśmy kabelek odprowadzający wodę, więc można było wystawić pralkę na dwór, prać w miłych okolicznościach przyrody, ponieważ nie było potrzebne podłączenie do systemu wodociągowego - opowiedział Pytla.
Jak wyglądało pranie w kultowej Frani? Co sprawiło, że urządzenie przetrwało kilka dekad i doczekało się kultowego statusu? Wysłuchajcie nagrania z audycji "Czwarty Wymiar"!
ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bambino wydobywał najpiękniejsze nuty

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 10:30
W "Czwartym Wymiarze" przypominamy gadżety i urządzenia, które służyły nam przed wieloma laty i do dziś wspominane są z dużą nostalgią. Wieczorki taneczne, przy dźwiękach płyt odgrywanych przez adapter marki Bambino, przeszły do historii Polski czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renault FT-17 - kultowy... czołg

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 12:30
Na frontach I wojny światowej czołgi pojawiły się dość późno i w śladowej ilości. Francuski Renault FT-17 do regularnej produkcji trafił w 1917 roku. Przez lata służył między innymi w polskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać właściwą nawigację GPS?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 19:28
Wydawać by się mogło, że współcześnie wakacyjna podróż autem to sama przyjemność. Ilość dostępnych na rynku systemów nawigacji samochodowej GPS, może przyprawić o ból głowy. Szkopuł w tym, że często ta ilość nie idzie w parze z jakością.
rozwiń zwiń