Frania - babcia wszystkich pralek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 09:00
Gdyby przeprowadzono konkurs na najbardziej znane i popularne urządzenie AGD, kojarzące się z latami PRL, pralka "Frania" miałaby ogromną szansę na zwycięstwo.
Audio
  • Pralka "Frania" to obok adapterów "Bambino", czy butów "Relax", kultowe wspomnienie produkcji czasów PRL (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Pralka Frania była produkowana w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach od 1954 roku
Pralka "Frania" była produkowana w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach od 1954 rokuFoto: CAF

"Frania, czyli babcia wszystkich pralek. Urządzenie, które sprawiało, że każdy stróż wyglądał elegancko w Boże Ciało" - to nie hasło reklamowe niezwykle popularnego kiedyś urządzenia, ale jego najkrótsza recenzja po latach. Frania była produkowana pod znakiem firmowym SHL w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach. Wytwarzano tam również... motocykle. - Nie ulega wątpliwości, że ta pralka, składająca się z dwucylindrycznych komór, wykonanych z emaliowanej blachy, odmieniła życie gospodyń domowych w Polsce drugiej połowy ubiegłego wieku - skwitował Rafał Pytla z Muzeum Czar PRL.
PRZECZYTAJ TEŻ: Telewizor Rubin - okno na świat PRL

Frania była pralką wirnikową. Woda się w niej samodzielnie nie podgrzewała, trzeba było samodzielnie wlać wrzątek. - Mieliśmy kabelek odprowadzający wodę, więc można było wystawić pralkę na dwór, prać w miłych okolicznościach przyrody, ponieważ nie było potrzebne podłączenie do systemu wodociągowego - opowiedział Pytla.
Jak wyglądało pranie w kultowej Frani? Co sprawiło, że urządzenie przetrwało kilka dekad i doczekało się kultowego statusu? Wysłuchajcie nagrania z audycji "Czwarty Wymiar"!
ac/kd

Czytaj także

Bambino wydobywał najpiękniejsze nuty

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 10:30
W "Czwartym Wymiarze" przypominamy gadżety i urządzenia, które służyły nam przed wieloma laty i do dziś wspominane są z dużą nostalgią. Wieczorki taneczne, przy dźwiękach płyt odgrywanych przez adapter marki Bambino, przeszły do historii Polski czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renault FT-17 - kultowy... czołg

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 12:30
Na frontach I wojny światowej czołgi pojawiły się dość późno i w śladowej ilości. Francuski Renault FT-17 do regularnej produkcji trafił w 1917 roku. Przez lata służył między innymi w polskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać właściwą nawigację GPS?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 19:28
Wydawać by się mogło, że współcześnie wakacyjna podróż autem to sama przyjemność. Ilość dostępnych na rynku systemów nawigacji samochodowej GPS, może przyprawić o ból głowy. Szkopuł w tym, że często ta ilość nie idzie w parze z jakością.
rozwiń zwiń