Wybierasz się do Czech? Weź dodatkowe żarówki i uważaj na drodze

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 08:00
Na czeskich drogach Polscy kierowcy muszą być ostrożni. Tamtejsza policja czuwa, a mandaty za przekraczanie prędkości, i nie tylko, są bardzo wysokie.
Audio
  • Jak poruszać się po czeskich drogach i co warto mieć w aucie, by nie dostać mandatu od tamtejszej policji? (Czwórka/Czwarty wymiar)
Polsko-czeskie przejście graniczne
Polsko-czeskie przejście graniczneFoto: PAP/Adam Hawałej

Jak przekonuje Szymon Sołtysik z Top Gear Polska, w ciągu ostatnich lat Czesi stali się wzorowymi kierowcami. Wszystko dlatego, że ich policja bardzo skrupulatnie zaczęła ścigać wszelkie drogowe wykroczenia. Dlatego użytkownicy tamtejszych aut nie przekraczają prędkości, nie wyprzedzają tam, gdzie nie wolno tego robić, m.in. na liniach ciągłych, a także pamiętają o tym, że tolerancja na alkohol na drodze właściwie nie istnieje. - Jazda pod wpływem jest tam zresztą bardzo surowo karana, a we krwi można mieć 0,0 promila - mówi ekspert.

Czytaj także: Abu Dhabi - miasto przystosowane do luksusu <<<

Czeska policja duży nacisk kładzie na to, by kierowcy nie przekraczali prędkości. Zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim fotoradarów jest mnóstwo. Uważać trzeba nawet na autostradach, gdzie dozwolona prędkość wynosi 130 km na godzinę, bo tu z kolei trafić można na nieoznakowane radiowozy, m.in. skody, fordy i ople.

Czytaj także: W New Delhi taksówką jest nawet słoń >>>

Czesi starają się być uprzemymi kierowcami, ale tamtejsi policjanci już mniej. Zwłaszcza dla piratów drogowych. - Zauważyłem tendencję, że lubią zatrzymywać samochody z polskimi rejestracjami - opowiada Sołtysik. Dlaczego? - Na pokładzie czeskich aut niezbędne są nie tylko apteczka czy trójkąt, ale także zestaw zapasowych żarówek. Zatem, gdy nie ma się do czego przyczepić, pada pytanie: "A są żarówki?". Wówczas po minie kierowcy już widać, że czeka go mandat.

A ile wynoszą czeskie mandaty? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału dźwiękowego z audycji "Czwarty wymiar".

(kd/ag)

Czytaj także

Walka z pijanymi kierowcami to temat zastępczy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 18:20
- Koncentracja całej uwagi służb na problemie pijanych kierowców nie poprawi dramatycznej sytuacji na polskich drogach. Zamiast uderzać w jedną grupę, należy podjąć działania, które kompleksowo wpłyną na nasze bezpieczeństwo - powiedział w Czwórce Janusz Popiel, prezes stowarzyszenia Alter Ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkolaser - postrach nietrzeźwych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:00
Naukowcy z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej stworzyli alkolaser, czyli urządzenie, które dzięki wiązce laserowej jest w stanie z daleka sprawdzić, czy w samochodach unoszą się opary alkoholu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrywasz pirata drogowego? Możesz mieć problemy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 10:00
Robert N., ps. "Frog" usłyszał zarzuty po tym, jak brawurowo przejechał przez ulicami Warszawy, łamiąc wiele drogowych przepisów. Film ze swoim wyczynem wrzucił do sieci sam. Często jednak nasze poczynania nagrywają inni, a potem umieszczają je w internecie. Czy to niezgodne z prawem?
rozwiń zwiń