Jak przygotować się na górski survival deszczową porą?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 19:44
Gdy aura za oknem irytuje, a turyści mają dość karczm na Krupówkach, automaty do gier nudzą – czas wyruszyć w góry. Tylko jak to zrobić, by przeżyć w taką pogodę? Oto kilka gadżetów, które pozwolą nam wybrać się na totalnie ekstremalną survivalową przygodę.
Audio
  • Jak przeżyć górską deszczową wyprawę? Rozmowa w Czwórce

Żeby nie zmoknąć możemy wybrać m. in. klasyczną pelerynkę, czyli tzw. "płaszcz pielgrzyma", albo "choinkę". To wariant najtańszy. – Zwłaszcza, że teraz to nie jest już tylko kawał worka z kiosku – mówi reporter Polskiego Radia, Paweł Pawlica. – W nowoczesnych modelach mamy wyprofilowany kaptur, rzepy, zamki, z tyłu jest garb na plecak. Jeśli jednak w ogóle nie mamy odpowiednio wyprofilowanego okrycia i plecak moknie, utrapieniem stają się wilgotne rzeczy. Zanim do tego dojdzie warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec.

Peleryna ma jednak także swoje wady: nie przepuszcza powietrza. O ile więc nie zmokniemy z zewnątrz, możemy być cali mokrzy od wewnątrz. Jedynym ratunkiem bywa odzież, uszyta ze specjalnych "materiałów oddychających". – Taki materiał przewodzi nadmiar ciepła, parę wodną na zewnątrz, nie wpuszczając przy tym wody do środka – tłumaczy Karol Kosmala ze sklepu turystycznego Horyzonty. – Tajemnicą jest struktura materiału, na bazie stożka, który podstawę o większej średnicy ma od wewnątrz.

Kupując kurtkę warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: impregnację zewnętrznego materiału. – Od tego zależy m. in. jak długo ta kurtka wytrzyma – tłumaczy Kosmala. – Na dobrze zaimpregnowaną kurtkę możemy wylać butelkę wody na raz i płyn będzie spływać jak po kaczce.

Nowoczesne materiału stosuje się również podczas szycia spodni. - Taki materiał nazywa się suplex. Oddycha, szybko schnie i przede wszystkim nie staje się ciężki pod wpływem wody, jak na przykład jeansy – tłumaczy Kosmala. – Podczas górskich wypraw jeansy to zło.

Tego typu odzież nie jest jednak najtańsza. Spodnie kosztują około 250 złotych, kurtka to koszt powyżej 500 zł.

Więcej o tym, jak należy się przygotować na survivalową górską wyprawę deszczową porą dowiesz się, słuchając całej rozmowy z "Czwartego wymiaru".

(kd)

Zobacz więcej na temat: POLSKA

Czytaj także

Sztuka przetrwania z Czwórką (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 15:00
Adrenalina, przygoda, niebezpieczne sytuacje, ekstremalne warunki. O tym, czym jest surwiwal, opowiada Adam "Borat" Boratyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposoby na dłuuugą podróż (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 12:48
Rozpoczęły się wakacje. Co robić podczas długiej podróży samochodem, bądź pociągiem, żeby się nie zanudzić? Włączyć głośniej muzykę, obgadywać znajomych, albo grać w „słówka” z towarzyszami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Selekcję 2011 przetrwała najtwardsza trzynastka

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 17:15
To jest koniec Selekcji - ogłosił major Arkadiusz Kups, pomysłodawca gry.
rozwiń zwiń