Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci na twojego smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 19:29
Eksperci przestrzegają, że w tym roku czeka nas sporo hakerskich ataków na smartfony! - Wirusy służą głównie do tego, by zarobić pieniądze - mówi ekspert Czwórki. - Jak dotąd odnotowano jednostkowe przypadki wirusów, kradnących nasze dane.
Audio

 Jak rozpoznać fałszywe aplikacje, które w rzeczywistości zawirusują nasz sprzęt i jak się przed nim i ustrzec?

Eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost popularności Windowsa 7 sprawi, że cyberprzestępcy wezmą na cel użytkowników właśnie tego systemu. Stąd w 2012 roku można spodziewać się nowych zagrożeń, które będą atakować systemy Windows 7, również te 64-bitowe. Najgroźniejsze są aplikacje, które instalujemy, by personalizować nasze telefony, a które w rzeczywistości mogą okazać się zwykłymi wirusami. – Zdarzają się, rzadkie oczywiście, aplikacje, które udają programy, a tak naprawdę wysyłają sms-y na numery Premium – opowiada Maciej Gajewski z serwisu Chip.pl. – Nabijając nam w ten sposób wielkie rachunki.

fot.
fot. Bartosz Bajerski

W naszych smartfonach często, oprócz zwykłych numerów telefonów znajomych, trzymamy ważne służbowe dane. Tymczasem technologia wciąż jest niedoskonała na tyle, że hakerzy bez problemów właściwie mogą się do tych danych dobrać. – Są różne luki w zabezpieczeniach – opowiada Gajewski. – Oczywiście producenci na bieżąco starają się je łatać, ale zagrożenie istnieje, a hakerzy coraz bardziej zaczynają się interesować smartfonami.

Wszystkie duże platformy, typu Android czy Windows swoje aplikacje oferują w specjalnych sklepach. Wydawać by się więc mogło, że poważni producenci potrafią zadbać o nasze bezpieczeństwo. – Akurat Windows Phone, czy IOS są względnie bezpieczne, bo zanim aplikacje tam trafią, są sprawdzane – mówi Gajewski. – W Android market proces certyfikacji przebiega nieco inaczej, a swoboda jest większa. Każdy programista może wrzucić "co chce", a dopiero po doniesieniach użytkowników, że aplikacja jest wirusem, właściciel, czyli Google, szybko ją usuwa.

Więcej na temat mobilnych zagrożeń dowiesz się, słuchając całej rozmowy w „Czwartym wymiarze”.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybraliśmy technologiczne przeboje roku!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 18:00
Podczas uroczystej gali Kuba Marcinowicz i Kamil Jasieński wręczyli statuetki dla zwycięzców plebiscytu Technologiczne podsumowanie 2011 roku "Czwartego Wymiaru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe wpadki technologiczne 2011roku!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 18:59
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych rzeczy. Nie wszystkie są doskonałe. Przedstawiamy największe wpadki technologiczne w świecie IT, telefonii i motoryzacji.
rozwiń zwiń