Polskie Radio
Section05

deweloper

Przepisy przeciwpożarowe a realia życia w blokach. Gdzie trzymać rowery i inne rzeczy?

Czy przepisy przeciwpożarowe są respektowane przez mieszkańców bloków? W nowym budownictwie mieszkaniowym architekci nie zawsze planują dodatkowe komórki, w których lokatorzy mogliby trzymać rowery czy wózki. Według prawa, mieszkańcy nie powinni zostawiać ich na korytarzach czy podziemnych parkingach. A jaka jest rzeczywistość?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Kuba Witkowski rower wózek dziecięcy budownictwo mieszkanie przepisy prawo przepisy przeciwpożarowe

Polskie Radio 24 Mikromieszkanie. Zastanów się, zanim zdecydujesz o kupnie

- Często tłumaczy się, że niektórzy mają inne potrzeby i mikromieszkanie wystarcza. Jest to jednak forma bałamutnej ideologii, która nie licuje z dorobkiem wiedzy eksperckiej w zakresie polityki mieszkaniowej - mówił w Polskim Radiu 24 urbanista i politolog dr Łukasz Drozda, autor książki "Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce". 
Zobacz więcej na temat:  budownictwo mieszkania mieszkanie Polskie Radio 24 POLSKA

Własne "M" w cieniu kredytu. Jak walczyć z kryzysem mieszkaniowym?

Coraz więcej osób i rodzin w Polsce wpada w lukę mieszkaniową. Nie stać ich na zakup własnego "M"; nawet jeśli byliby w stanie sfinansować taki zakup z pomocą kredytu, skończyłoby się to dla nich pogorszeniem ogólnej sytuacji życiowej - rezygnacją z aspiracji dotyczących kształcenia dzieci czy spędzania wolnego czasu lub podróżowania. Jak można walczyć z tym problemem? I co nam grozi, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz Jan Śpiewak mieszkanie mieszkania na wynajem mieszkania nieruchomości

Koniec z zaglądaniem w okna sąsiadom? Prawo budowlane ma być bardziej ludzkie

Nowe przepisy w prawie budowlanym mają uregulować odległość od granicy działki do fundamentów, by unikać sytuacji, w których ludzie nie mają dostępu do światła czy też widzą sąsiadów z naprzeciwka jak na dłoni. Zwiększenie odległości między budynkami cieszy mieszkańców, ale nie wzbudza entuzjazmu deweloperów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Mikołaj Kołacz budownictwo prawo prywatność

PR24 Drogie mieszkania. "Beneficjentami są banki i deweloperzy"

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że jest popyt na mieszkania i można to robić na dużą skalę, to ceny będą rosnąć. Głównymi beneficjentami takiego systemu są banki i deweloperzy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Więckiewicz z Habitat for Humanity. Gośćmi audycji poświęconej problemom na rynku nieruchomości byli również Marek Wielgo i Maria Stachurska.
Zobacz więcej na temat:  nieruchomości mieszkania ceny mieszkań pieniądze samorząd POLSKA społeczeństwo

Inteligentne, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Jakie są podstawy dobrze zaprojektowanego osiedla?

Beton, małe odległości od okien i dostęp do światła słonecznego często przez dwie-trzy godziny w ciągu dnia – najnowsze osiedla projektowane są coraz bardziej z myślą o zysku aniżeli dobru mieszkańców. Czy jest możliwość przełamania tego trendu? Jakie są podstawy dobrze zaprojektowanego osiedla?
Zobacz więcej na temat:  Trójka mieszkanie jakość życia Radosław Nałęcz