Polskie Radio
Section05
deweloper

Wynajem od inwestorów instytucjonalnych to margines. Ekspert: w odniesieniu do całego rynku - ok. 2 proc.

W największych aglomeracjach w rękach inwestorów instytucjonalnych jest nieco ponad 9 tys. mieszkań na wynajem, czego prawie połowa w stolicy - oceniają rynkowi eksperci. Sektor PRS (ang. Private Rented Sector) to najem od inwestorów instytucjonalnych, w których rękach jest cały budynek lub jego część. Właściciel wynajmuje mieszkania sam lub poprzez wyspecjalizowany podmiot.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości mieszkania mieszkania na wynajem inwestycje budownictwo deweloper

Ilu młodych ludzi kupiło mieszkania w III kwartale? Są wyniki najnowszego raportu

Osoby poniżej 30. roku życia zawarły 11 proc. transakcji zakupu mieszkań w Polsce w III kwartale br.; młodzi borykają się z brakiem zdolności kredytowej i odczuwają wzrost stóp procentowych - wynika z opublikowanego raportu. Najczęstszym powodem zakupu nieruchomości są inwestycje - dodano.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mieszkanie Plus mieszkanie dla młodych mieszkanie deweloper budownictwo kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny

TYLKO U NAS Warszawa wyburza klub Pogłos i zachęca deweloperów do zakupu działki. Jan Śpiewak: to barbarzyństwo

Unikatowy warszawski Klub Muzyczny Pogłos zniknął z mapy kulturalnej stolicy. Budynek zburzono, a działka trafiła na sprzedaż. Teraz miasto zachęca deweloperów do jej zakupu, podkreślając, że Warszawa ma "bogatą ofertę kulturalną". - Władze stolicy zachowują się jak barbarzyńcy - skomentował dla portalu PolskieRadio24.pl aktywista miejski Jan Śpiewak. Jak dodał, pojawi się tam kolejna "świątynia zysku".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Warszawa regiony mazowieckie Rafał Trzaskowski KULTURA Jan Śpiewak deweloper

Wzrosty cen mieszkań na rynku pierwotnym. PIE podał szacunki dla 10 największych miast w Polsce

Białystok, Szczecin i Zielona Góra to miasta z największym wzrostem cen mieszkań na rynku pierwotnym w II kwartale br. W 10 największych miastach cena metra kwadratowego wzrosła wobec 2021 r. średnio o 19 proc. - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości mieszkanie mieszkania mieszkania na wynajem kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny deweloper POLSKA społeczeństwo

Pat na rynku mieszkaniowym. Ekspert: brakuje kupujących, ubywa sprzedających, ceny utrzymują się

Przez ostatnie pół roku liczba ofert sprzedaży mieszkań zwiększyła się o 15 proc., ale to głównie efekt duplikowania ogłoszeń przez pośredników nieruchomości, a także wydłużenia czasu sprzedaży. Mimo to, ceny mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie - wynika z raportu serwisu Domiporta.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania deweloper budowa nieruchomości sprzedaż

Deweloperzy wstrzymują sprzedaż mieszkań, a nabywcy czekają na niższe stopy. Nowy raport HRE Investments

Zarówno deweloperzy jak i osoby indywidualnie wstrzymują sprzedaż mieszkań - wynika z opublikowanego w środę raportu HRE Investments. Mniejsza liczba transakcji wynika nie tylko z trudniejszego dostępu do kredytów, ale też z większej zyskowności wynajmu mieszkań – wyjaśniono w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo deweloper wynajem mieszkań mieszkania stopy procentowe

Prof. Waldemar Rogowski z BIK: spada zdolność kredytowa Polaków

Popyt na kredyty hipoteczne spadł w ostatnim czasie do najniższego poziomu od 14 lat, co jest wynikiem zmniejszenia zdolności kredytowych Polaków. Sytuacja pogorszyła się również w przypadku kredytów denominowanych we franku szwajcarskim, powiedział profesor Waldemar Rogowski, główny ekonomista BIK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy NBP bank centralny deweloper kurs walut