Odczarujmy radiowe archiwum na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 15:00
W najbliższą sobotę odbędzie się XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Będzie tam też namiot Archiwum Polskiego Radia. Już dziś zapraszamy!
Audio

Piknik będzie miał miejsce w warszawskim parku im. Rydza-Śmigłego 12 maja. Wiele się będzie działo i oczywiście nie zabraknie radiowych atrakcji. Udając się do 9 i 10 namiotu będziemy mogli pobawić się dźwiękiem - to będą namioty Archiwum Polskiego Radia. Jego pracownicy na Pikniku dopiero debiutujują. 

Czwórkowa reporterka Ola Jasińska sprawdziła co specjalnego na tę wyjątkową okazję przygotowuje zespół, bo nasze archiwum nie powinno kojarzyć się z czymś przestarzałym i zakurzonym.

- Nasi goście będą mogli nagrać swój głos na taśmie analogowej, na pamiątkę, a nagranie zabrać ze sobą. Uczestnicy Pikniku będą mogli zrobić tzw. ręczny montaż. Zaprezentujemy magnetofony studyjne, będzie można na nich grać i odtwarzać. Nagranych głosów będzie można słuchać na stronach portalu Polskiego Radia - zaprasza Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Jeśli ktoś posiada w piwnicy, na strychu, albo ukryte głęboko w szafie jakieś nagrania na taśmach analogowych to może je przynieść do namiotu Archiwum PR. Takie taśmy można będzie przerobić na pliki mp3 i otrzymać je na płycie CD.

Archiwum Polskiego Radia to również, a nawet przede wszystkim, nowoczesność. Każdy gość stoisk numer 9 i 10 będzie mógł zajrzeć do przepastnych zbiorów archiwum - skorzystać z nowoczesnej Multimedialnej Radiowej Bazy Danych. Usłyszeć stare dźwięki, audycje.

- Posiadamy nagrania nawet z 1907 roku, to są głosy wielkich osób. Mamy wypowiedzi marszałka Piłsudskiego i cesarza Franciszka Józefa. Te głosy zostały utrwalone, gdy radia jeszcze nawet nie było - opowiada Waldemar Listowski. 

To oczywiście nie wszystkie atrakcje - będzie też konkurs dźwiękowy dla najmłodszych słuchaczy - posłuchaj audycji i dowiedz się, na czym będzie polegał.

(pj)

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: zobacz z bliska, jak wybuchają wulkany

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:03
W Czwórce, od poniedziałku do piątku, sprawdzamy, co ciekawego przygotują dla nas młodzi naukowcy. Na pierwszy ogień pójdą kontrolowane wybuchy wulkanu i kolorowy ogień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice niehigroskopijnych ręczników na XVI Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 11:56
W najbliższą sobotę, w warszawskim parku im. Rydza-Śmigłego odbędzie się XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. I będzie się działo. Dowiemy się m. in. czemu niektóre ręczniki nie wchłaniają wody i ile energii potrzeba, by rozciągnąć leginsy.
rozwiń zwiń