Tajemnice niehigroskopijnych ręczników na XVI Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 11:56
W najbliższą sobotę, w warszawskim parku im. Rydza-Śmigłego odbędzie się XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. I będzie się działo. Dowiemy się m. in. czemu niektóre ręczniki nie wchłaniają wody i ile energii potrzeba, by rozciągnąć leginsy.
Audio

 Namiastkę wydarzeń, których świadkami będą uczestnicy Pikniku, mieliśmy już w czwórkowym studiu. Narzędziem do odkrywania tajemnicy higroskopijności były… ręczniki. – To zjawisko fizyczne, które zdecydowanie przenosi się na komfort ich użytkowania – tłumaczy Grażyna Strobin, dyrektor Specjalistycznego Labolatorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK.

Oba ręczniki włożono do wody. Co się z nimi stało? Dowiesz się, oglądając eksperymenty, które przeprowadzaliśmy w czwórkowym Studiu Piknikowym z audycji "W cztery oczy". Sprawdziliśmy także, ile energii potrzeba, by rozciągnąć... leginsy. Zobacz to na własne oczy, klikając w plik filmowy.

 

Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym, dlaczego ręcznik należy przed pierwszym użyciem solidnie wyprać. 

Patryk
Patryk Kuniszewicz/fot.W. Kusiński

– Każdy nowy produkt zawiera pewne substancje, pochodzące jeszcze z procesu produkcyjnego – tłumaczy gość Czwórki. – Te substancje ułatwiają ten proces, a potem skutecznie hamują walory użytkowe. Zawsze jednak trzeba to robić także zgodnie z tym, co napisano na metce. Dobry ręcznik gotujemy, a potem prasujemy w maksymalnie wysokiej temperaturze. Nie dotyczy to oczywiście innych produktów włókienniczych, w przypadku których takie działanie wpłynąć na przykład na kolor.

Posłuchaj rozmowy z drem. hab. Konradem Bajerem, przewodniczącym Zespołu Programowego XVI Pikniku Naukowego Polskiego Radia i przedstawicielem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego: "XVI Piknik Naukowy - miejsce, w którym energia zamienia sie w materię"

Zapraszamy na XVI Piknik Naukowy, Polskiego Radia, czyli wielki naukowy happening, który poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia, będzie popularyzował naukę w Polsce. Szaleństwo piknikowe rozpocznie się już w sobotę, 14 maja we wczesnych godzinach porannych w warszawskim Parku im. Rydza-Śmigłego.

(kd)

Czytaj także

Nauka nie zastąpi przyrody (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 08:52
Prof. Łukasz Turski (Piknik Naukowy Polskiego Radia): Ta impreza zmienia sposób myślenia ludzi. Pozwala im uwierzyć, że w Polsce można zrobić wszystko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka odpowiada na pytania słuchaczy!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 12:30
Mamy już dużo ponad 80 000 fanów na Fanpage Czwórki! Z tej okazji odpowiadamy na Wasze pytania dotyczące naszej anteny!
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: zobacz z bliska, jak wybuchają wulkany

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:03
W Czwórce, od poniedziałku do piątku, sprawdzamy, co ciekawego przygotują dla nas młodzi naukowcy. Na pierwszy ogień pójdą kontrolowane wybuchy wulkanu i kolorowy ogień.
rozwiń zwiń