"ZnajZnak" – od matematyki do historii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 12:00
Pudełko wraz z zawartością waży bowiem 2 kg. Ale to raczej nie problem, gdyż grać w nią mogą nawet aż 32 osoby jednoczesnie.
Audio

Na kartach mamy różnego rodzaju znaki – i to nie drogowe, a historyczne. To symbole najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w XX wieku. Na każdej z tych kart znaleźć można dwa identyczne znaki.

- Najciekawsza w procesie przygotowywania tej gry była jej "matematyczność" – wspomina Karol Madaj z IPN. – Musieliśmy przygotować wielką kartkę w kratkę: 133 pola na 133 pola, z czego niektóre są zakropkowane. To wzór na to, jak stworzyć grę, w której przy 132 kartach i 12 znakach na karcie zawsze tylko jeden się powtarza.

Więcej gier planszowych znajdziesz w boksie: W co warto grać <<<

Dlatego podczas tworzenia tej gry nie obyło się bez eksperta - matematyka, który stworzył program komputerowy, by zweryfikować ułożenie znaków na kartach. – Przez kilka tygodni pracowaliśmy nad samą koncepcją matematyczną tej gry – mówi Madaj. – Ale dzięki temu możliwa jest rozgrywka nawet przez 32 osoby jednocześnie.  

W "ZnajZnak można grać na kilka sposobów. Jakich? Dowiedz się więcej o zasadach gry, słuchając nagrania całej rozmowy z audycji "Czwarty wymiar", bądź oglądając zmagania naszych dziennikarzy z historią na wideo.

/

(kd)

Czytaj także

"Tik Tak Bum" - zgadnij, zanim bomba wybuchnie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 16:43
Tykająca bomba, superszybkie kojarzenie obrazów i słów – to czeka chętnych, by zmierzyć się w grze "Tik Tak Bum" w wersji "Junior".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Club 2%" - ty nie dasz rady jej przejść?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 17:24
Gra zasadami i nazwą nawiązuje do zagadki Alberta Einsteina. To zabawa dla prawdziwych miłośników łamigłówek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Portret pamięciowy": ile zdążysz zapamiętać w pół minuty?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 10:33
To gra dla kilku graczy, wymagająca znakomitej pamięci, oraz umiejętności… rysowania.
rozwiń zwiń