Michał Kubiak – człowiek, który objechał kulę ziemską na Junaku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 12:00
Michał Kubiak to motocyklista, który na swojej maszynie postanowił objechać cały świat. – Lubię się włóczyć wokół domu – żartuje gość Czwórki. – Chcę jechać na wschód tak daleko, aż z Warszawy dojadę do Warszawy.
Audio
  • Michał Kubiak o swojej motocyklowej podróży dookoła świata (Czwarty wymiar/Czwórka)
Michał Kubiak w Czwórce
Michał Kubiak w CzwórceFoto: screen/wideo

Kuba
Kuba Marcinowicz i Michał Kubiak/screen wideo

W podróż wybrał się na… Junaku, czyli starym, kultowym motocyklu, produkowanym jeszcze w czasach PRL-u. Jego zdaniem to dużo lepszy wybór niż najnowocześniejsze maszyny, po brzegi wyładowane komputerami. – One mogą się po prostu zepsuć – tłumaczy Kubiak. – Na długie trasy najlepsze są motocykle proste, które łatwo będzie naprawić. Poza tym, Junak jest po prostu tani…

W poprzednią podróż wybrał się jesienią 2012. – Jechałem również na wschód, i na Syberię dojechałem akurat zimą, kiedy było tam chłodnawo – wspomina Kubiak. – Jednak motocykl spisał się bardzo dobrze. Choć miejscowi straszyli mnie, że zamarznie, mój Junak jechał dalej.

Przy -28 stopniach Celsjusza zamarzły mu jednak opony. - To była granica wytrzymałości sprzętu – mówi Kubiak.

Zamiast spędzać noce w drogich hotelach, wolał spać w namiocie. – Przytraczałem go do motocykla – wspomina gość Czwórki. – Poza tym rzeczy wiozłem ze sobą w wielkich kufrach, w których właściwie wszystko można było upchnąć.

Jak przygotowuje się motocykl do tak długiej podróży, jak przetrwać siarczyste mrozy Syberii i jakie rozwiązania technologiczne stosować, by przeżyć? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania rozmowy z Michałem Kubiakiem z audycji "Czwarty wymiar".

(kd)

Czytaj także

Dziewczyny też odnajdują się w nowych technologiach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 10:00
"Dziewczyny w Nowych Technologiach" to akcja, która ma zachęcić dziewczyny do pracy w stereotypowo męskich branżach. Nasz rynek potrzebuje: informatyczek i inżynierek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To nie jest samochód, to jest garbus

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:00
Przyszedł na świat w hitlerowskich Niemczech, a jego ojcem był Ferdynand Porsche. Mały Volkswagen Garbus ma znakomitą biografię, a jego pierwszy model do dzisiaj pozostaje najdłużej produkowanym i najlepiej sprzedającym się modelem samochodu w dziejach motoryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Typy polskich kierowców. Sprawdź, do której grupy należysz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 18:40
Władczy, pobłażliwy, postępowy i agresywny - to cztery rodzaje mężczyzn, których spotkać można na polskich drogach. A ty, do której grupy się zaliczasz?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eidos Vision i Eidos Audio - maski, które wyostrzają zmysły

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 18:37
Niebawem na rynku mają pojawić się okulary firmy Google, które poszerzają możliwości naszej percepcji. Teraz grupa studentów-artystów z Królewskiego College'u Sztuki w Londynie opracowała maski Eidos, które wzmacniają słuch, bądź wzrok.
rozwiń zwiń