Pełnia księżyca ma wpływ na nasz sen

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 18:35
Problemy ze snem w tym czasie są powszechnie znane i stanowią źródło wielu ludowych mądrości. Szwajcarscy badacze udowodnili, że istnieje naukowe wyjaśnienie tej zależności. Wyniki badań opublikowano w magazynie "Current Biology”.
Audio
  • Pełnia księżyca ma wpływ na nasz sen/ Czwórka/(Czwarty wymiar)
Pełnia księżyca ma wpływ na nasz sen
Foto: Glow Images

Wiercimy się w łóżku, światło okrągłego księżyca przebija przez rolety lub zasłony i razi nas w oczy, jesteśmy pobudzeni i za żadne skarby nie możemy zasnąć. Nawet jeśli uda nam się tego dokonać, sen i tak jest na tyle płytki, że budzimy się absolutnie niewyspani.
Dr Michał Skalski, psychiatra z Kliniki Leczenia Zaburzeń Snu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, mówił, że do tej pory nie udowodniono takiej zależności, ale wielu jego pacjentów skarżyło się, że ma podczas pełni problemy ze spaniem.
- Melatonina to taki "hormon ciemności”, substancja wydzielana tylko wtedy, kiedy jest ciemno, jeśli robi się widniej, to jej poziom wtedy spada. Jeśli mamy pełnię księżyca i on świeci do sypialni, to wtedy, siłą rzeczy, poziom melatoniny spadnie. Podobnie jest gdy ktoś wejdzie do ciemnej sypialni i zapali światło. Według wszelkich obserwacji melatonina jest odpowiedzialna za przekazywanie do mózgu informacji, że jest ciemno, co u człowieka wpływa na lepszy, głębszy sen – tłumaczył w "Czwartym Wymiarze” dr Michał Skalski.
pp

Zobacz więcej na temat: kosmos księżyc NAUKA

Czytaj także

Niezwykła noc: częściowe zaćmienie Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 13:15
W czwartek wieczorem będziemy świadkami częściowego zaćmienia Księżyca o niewielkiej fazie, które będzie widoczne z terenu Polski - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrączkowe zaćmienie Słońca już wkrótce!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 11:51
Pas fazy obrączkowej pojawi się w piątek. 10 maja o godzinie 00.31 naszego czasu w zachodniej Australii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wzięła się woda na Księżycu? Znamy odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 10:31
Woda na Ziemi i na Księżycu jest bardzo stara i pochodzi z tego samego źródła. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy na podstawie badań księżycowych skał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spójrz w niebo. Niezwykłe spotkanie Księżyca ze Spiką i Saturnem

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 09:01
Najbliższe wieczory to czas, kiedy możemy podziwiać spotkanie Księżyca ze Spiką i Saturnem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na niebie Superksiężyc. Księżyc o wiele większy!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 21:30
Srebrny glob w nocy z 22 na 23 czerwca wydawał się większy i jaśniejszy niż zwykle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Superksiężyc można zobaczyć również w niedzielę!

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 19:50
Superksiężyc wydaje się większy i jaśniejszy niż zwykle, bo jest blisko ziemi. W tym roku jest szansa, by oglądać go przez dwie noce 22, 23 czerwca – informuje NASA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto nowy księżyc Neptuna

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:11
Astronom z USA badający archiwalne zdjęcia Neptuna zrobione za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a odkrył nowy, 14 księżyc krążący wokół tej planety - poinformowała w poniedziałek amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
rozwiń zwiń