XVII Festiwal Nauki rozpoczyna się od łupków

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:04
- Nauka to fantastyczna rzecz. Przez najbliższe 10 dni można o wszystko wypytać naukowców i przyprzeć ich do muru - mówi profesor Lech Mankiewicz i zaprasza na XVII Festiwal Nauki.
Audio
  • O XVII Festiwalu Nauki opowiada profesor Lech Mankiewicz (Czwórka/Czwarty wymiar)
XVII Festiwal Nauki rozpoczyna się od łupków
Foto: festiwalnauki.edu.pl

110 placówek naukowych, blisko 1000 naukowców przez najbliższe dni będzie do naszej dyspozycji. Gość Czwórki, profesor Lech Mankiewicz, członek Rady Programowej XVII Festiwalu Nauki, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk gwarantuje, że czekają nas wyśmienite dni, pełne atrakcji.
- Podczas XVII Festiwalu Naukowego można przeżyć trochę dobrych emocji, porozmawiać z naukowcami, zapytać ich o wątpliwości, podyskutować i pokłócić się - mówi gość Kuby Marcinowicza.

Już drugi raz festiwal odbywa się pod hasłem "Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję". Nawiązuje ono do niekorzystnych dla rozwoju nauki decyzji politycznych, pokazuje też, że płacimy coraz większą cenę za ignorancję. 
- Aby to zmienić, co roku organizujemy Festiwal Nauki. Zaczynamy o 18.00, w piątek, 20 września debatą na temat łupków - to będzie fascynująca debata - zapowiada profesor. - Zostaną poruszone różne zagadnienia związane z łupkami, od ekonomicznych, przez geologiczne, aż po ekologiczne. Mam nadzieję, że w ten sposób dobrze zaczniemy nasz Festiwal Nauki i tak będzie to trwało aż do końca imprezy.

Obejrzyj na żywo pierwszą debatę Festiwalu Nauki.
Nauka w ostatnich latach dostosowuje się do otaczającej rzeczywistości, konfrontacja naukowców ze zwykłymi ludźmi fantastycznie ładuje akumulatory obu stron, zachęca do odkryć i działania. Co bardzo cenne, wciąga w świat odkrywania i naukowych badań także najmłodszych.

(pj)

Czytaj także

Dzieci przez zabawę zasilą plac zabaw

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:21
Na niecodzienny pomysł wpadła grupa łodzian. Zaprojektowali "Plac zasilany zabawą". Teraz starają się o fundusze na ten projekt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nauki. Oglądaj na żywo pierwszą debatę!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 00:02
Portal Polskiego Radia zaprasza do oglądania na żywo streamingu wideo z otwarcia XVII Festiwal Nauki, który inauguruje debata "Gaz w łupkach – szanse i obawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVII Festiwal Nauki: nawet filmowy Gollum ma swoje miejsce w nauce

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 19:00
- Dzięki temu, że festiwal jest wszechstronny i interdyscyplinarny, to uczestniczący w nim ludzie, niezależnie od wieku, mają inny obraz nauki, niż ten wyniesiony z nauki zinstytucjonalizowanej - uważa prof. Andrzej Mencwel, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Nauki.
rozwiń zwiń