Dzieci przez zabawę zasilą plac zabaw

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:21
Na niecodzienny pomysł wpadła grupa łodzian. Zaprojektowali "Plac zasilany zabawą". Teraz starają się o fundusze na ten projekt.
Audio
  • Maciej Mazerant opowiada o projekcie na "Plac zasilany zabawą" (Poranek OnLine/Czwórka)
Dzieci na placu zabaw
Dzieci na placu zabaw Foto: Glow Images/East News

Redakcja magazynu "Purpose" oraz serwis "Ładnie Naprawię" - artyści w swoim fachu - zgłaszają projekt do budżetu obywatelskiego w Łodzi. Chcą stworzyć w centrum miasta edukacyjny plac zabaw zasilany w pełni energią odnawialną, kinetyczną. Pomoc w realizacji projektu zapowiedzieli już studenci z Politechniki Łódzkiej, projektanci oraz firmy produkujące place zabaw. 
- Złożyliśmy taki projekt do budżetu obywatelskiego, tam jest 20 milionów zł do zagospodarowania przez mieszkańców Łodzi - mówi Maciej Mazerant z ladnienaprawie.pl. - My jako łodzianie stwierdziliśmy, że fajnie zrobić taki projekt. Dogadaliśmy się z Politechniką Łódzką oraz projektantami i wymyśliliśmy plac zasilany zabawą, czyli miejsce, w ramach którego dzieciaki będą mogły zarówno uczyć się, jak powstaje energia, bawić się i jeszcze tworzyć energię - wyjaśnia.
Na placu zabaw mają być huśtawki, karuzele, fontanny. W projekcie znalazło się też miejsca dla rodziców, w których będzie można pić kawę, a pedałując dostarczać energię dla podgrzewaczy do kawy. Z kolei fontanna, tryskając wodą, będzie mogła np. zasilać radyjko.

Projekt w swej skali jest mniejszy niż warszawskie Centrum Nauki Kopernik, ale opiera się na podobnych założeniach - nauki przez zabawę. Plac zasilany zabawą miałby stanąć w Pasażu Rubinsteina przy ulicy Piotrkowskiej. Aktualnie w tym miejscu znajduje się tradycyjny plac zabaw. Pomysłodawcy proponują jego lepszą wersję.

Projekt na plac zasilany zabawą jest już złożony i czeka na decyzje oraz podpisy urzędników. Jeśli się uda, a mieszkańcy we wrześniu znów poprą pomysł, to prace nad jego realizacją ruszą już na wiosnę 2014 roku. Być może będzie to wspaniały początek większego przedsięwzięcia.

(pj)

Czytaj także

Otwierają ŁCK - czy to początek muzeum komiksów?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 15:46
Łódź od lat uznawana jest za polską stolicę komiksu. Nic dziwnego, że właśnie tam otwiera się Centrum Komiksu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pytania o rodzicielstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 17:48
Czy wychowałbyś swoje dzieci, tak jak wychowywali ciebie rodzice? Jak wychowywać dzieci? Niezrealizowane marzenia rodziców, a przyszłość dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice zapominają, że to zabawa wychowuje dziecko

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:00
Najładniejsze, najmądrzejsze, biegle włada trzema językami i ma ciekawe hobby - który rodzic nie chciałby mieć takiego dziecka. Niestety nie zawsze kończy się na "chceniu" i czasami rodzice przelewają niespełnione ambicje na swoje potomstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowawca na koloniach - zawód wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:03
Niektórzy mają wakacje i leniuchują, dla innych rozpoczyna się czas pracy i dużej odpowiedzialności za dzieci. Kolonijni wychowawcy ruszyli do pracy.
rozwiń zwiń