Paula Januszkiewicz - legalna hakerka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:30
W zdominowanym przez mężczyzn świecie IT jest kobieta, która o bezpieczeństwo w sieci wie wszystko. To Paula Januszkiewicz - światowy autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego i gość Kuby Marcinowicza.
Audio
  • Rozmowa z Paulą Januszkiewicz (Czwarty wymiar/Czwórka)
Testy penetracyjne zabezpieczą dane Twojej firmy
Testy penetracyjne zabezpieczą dane Twojej firmyFoto: Glow Images/East News

 - Film "Hakerzy" widziałam tylko raz, głównie ze względu na stroje Angeliny Joli - śmieje się Paula Januszkiewicz. - To, czym się zajmuję, od początku było moją pasją, dopiero później stało się też wykonywanym zawodem. I teraz jest tak, że swoim hobby mogę zajmować się 24 godziny na dobę.

A na brak pracy gość Czwórki nie narzeka - przeprowadza audyty bezpieczeństwa, wykonuje testy penetracyjne, konsultuje firmy, począwszy od korporacji, skończywszy na małych firmach, z zakresu budowania bezpiecznej infrastruktury oraz rozwiązywania bieżących problemów. Swoją wiedzą dzieli się także na wielu światowych konferencjach, m. in. TechEd North America czy CyberCrime.

 - Specjalizuję się w tak zwanych testach penetracyjnych, które oczywiście wykonuję legalnie, po podpisaniu różnych oświadczeń i dokumentów - opowiada gość "Czwartego wymiaru". - Powodem, dla którego firmy decydują się na przeprowadzenie takiego testu jest najczęściej chęć sprawdzenia, czy ich system jest bezpieczny.

Jeśli zaś chodzi o najsłabsze strony administratorów IT to autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego wymienia jedną podstawową: - Administratorzy na co dzień powinni więcej czasu poświęcać na zapoznanie się z możliwymi zagrożeniami na jakie narażona jest ich firma. Bo zawsze lepiej jest wiedzieć więcej niż mniej.

kul

Czytaj także

Twój wynalazek zmieni świat? Oto, co możesz z nim zrobić

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 09:40
W 2014 liczba wynalazków zgłaszanych do polskiego Urzędu Patentowego przez naszych rodaków wzrosła o niemal 14 proc. Łącznie było ich ponad 21 tys. Tylko co zrobić, gdy już wymyślimy rzecz, która zmieni oblicze świata? Warto ją opatentować, by nikt nie podkradł nam pomysłu, albo nie wymyślił czegoś podobnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

R20, paluszki, AA - wszystko o bateriach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 12:30
W "Czwartym wymiarze" bliżej spojrzeliśmy na te małe lub trochę większe urządzenia, dzięki którym zyskaliśmy niezależność od prądu gniazdkowego. Mowa oczywiście o bateriach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta i mężczyzna to różne typy gracza. Także w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 18:00
Eksplorują systemy gwiezdne i bogacą się na galaktycznej giełdzie. Jak się okazuje w świecie Pardus - MMORPG kobiety i mężczyźni reprezentują różne typy gracza.
rozwiń zwiń