46 filmów startuje do Orłów 2014

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 19:00
- Z roku na rok polskie kino jest coraz lepsze - ocenia Iza Wójcik i zaprasza na przegląd wszystkich 46 polskich filmów z 2013 roku. Niektóre z nich zostaną uhonorowane polskimi Oscarami.
Audio
  • Iza Wójcik opowiada o przeglądzie filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 (Czwórka/Stacja Kultura)
kadr z filmu Wenus w futrze, reż. Roman Polański
kadr z filmu "Wenus w futrze", reż. Roman PolańskiFoto: mat. prasowe.Monolith Films

Już w najbliższy piątek, 10 stycznia, w warszawskim kinie Iluzjon rozpocznie się przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. W ramach przeglądu na widzów czekają także spotkania z twórcami wybranych produkcji.

- Od kilku lat filmy są coraz ciekawsze - mówi Iza Wójcik dyrektor konkursu Orły 2014 - Polska Akademia Filmowa. - W tym roku w konkursie mamy 46 filmów - to pierwszy raz kiedy jest ich tak dużo. To są obrazy polskie, koprodukcje i dokumenty - jest w czym wybierać - podkreśla.
W ostatnich latach możemy mówić o dużym rozwoju polskiego kina. Nie bez znaczenia jest tu wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polskie produkcje doceniane są i w kraju, i na wielu zagranicznych festiwalach.

Sprawdź, kto otrzymał Orła 2013 <<<

Wśród 46 filmów startujących w konkursie jest kino offowe, niezależne, są wielkie produkcje kasowe oraz dokumenty. - Podczas przeglądu będzie można zobaczyć wszystkie 46 filmów - zaprasza Iza Wójcik. - Zaczynamy od "Wenus w futrze" Romana Polańskiego i "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem i Dawidem  Ogrodnikiem, odtwórcą głównej roli.
Swój udział w przeglądzie i spotkanie z widzami zapowiedział też Andrzej Wajda. Iza Wójcik podkreśla, że takiej paczki filmów nie można zobaczyć nigdzie indziej. Zdradza też, jakie wpadki zdarzały się podczas rozdania Orłów, tych najważniejszych polskich nagród filmowych.
(pj)

/
Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM Orły 2014
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie kino w 2014 - co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 14:55
Początek roku to tradycyjnie czas zapowiedzi tego, co czeka nas w nadchodzących miesiącach. Fani rodzimego kina mają powody do zadowolenia - nudy nie będzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Nowe Horyzonty" rusza w tournée po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 14:42
T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée wystartuje już niebawem i pojawi się w większości dużych miast. - Chcemy, by nasze filmy dotarły do jak najszerszej widowni, do ludzi zainteresowanych kinem nieco innym, wymagającym - mówi Magdalena Sztorc, selekcjonerka Festiwalu "Nowe Horyzonty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Scorsese - mistrz od efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 08:00
"Wilkiem z Wall Street" Martin Scorsese udowodnił, że trzyma rękę na pulsie współczesnej kinematografii. Trzy lata temu pokazał, że świetnie orientuje się także w nowych technologiach. Film "Hugo i jego wynalazek" otrzymał 11 nominacji do Oscara i 5 statuetek, w tym za najlepszą scenografię oraz efekty specjalne.
rozwiń zwiń