Leszek K. Talko: dziecko to wyzwanie dla bardzo odważnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:30
Bycie rodzicem jest sztuką, którą Leszek K. Talko opanował do perfekcji. Przynajmniej jeśli chodzi o sztukę... pisania. Autor "Dziecka dla odważnych" i "Pomocy, jestem tatą!" opowiada m.in. o bohaterach swojej serii "Pitu i Kudłata" oraz o przedstawieniu w Teatrze STU.
Audio
  • Leszek K. Talko opowiada o książkach, dzieciach i premierze w Teatrze STU (Czwórka/Stacja Kultura)
Leszek K. Talko: w swoich książkach pisze o tym, jak dziecko wywraca świat na opak
Leszek K. Talko: w swoich książkach pisze o tym, jak dziecko wywraca świat na opak Foto: Glow Images/East News

Najpierw, jako rodzic opowiadał o świecie dzieci, jednak jakiś czas temu postanowił zmienić perspektywę, spojrzeć na świat rodziców z perspektywy dziecka i oddał głos niesfornemu rodzeństwu, czyli Pitu i Kudłatej, prywatnie swoim dzieciom.

- Z początku moje potomstwo miało indyferentny stosunek do tego, że są opisywane. Ale tylko do momentu, kiedy inne dzieci, ich znajomi i przyjaciele, odkryły te książki i zauważyły podobieństwo - mówi Leszek K. Talko. - Wtedy stosunek Pitu i Kudłatej do swoich własnych przygód zmienił się diametralnie. I tak, o ile wcześniej obawiały się, żebym nie puścił czegoś, co mogłby im przynieść wstyd, o tyle teraz cenzura się skończyła i mam zielone światło. Mogę pisać, o czym chcę.

okładka
okładka książki

Pierwsza część serii, "Pitu i Kudłata dają radę", ukazała się w 2011 roku, rok później do księgarń trafiła kolejna "Pitu i Kudłata idą na całość", 13 stycznia swoją premierę miała trzecia książka w cyklu, "Pitu i Kudłata w opałach".

- Dla moich dzieci te publikacje to świetny sposób, żeby stać się popularnymi. One są już na etapie, na którym każde dziecko chce się czyms wyróżnić i pokazać, że jest wyjątkowe. Umówmy się, że tata, który pisze książki o swoich dzieciach bardzo w tym pomaga - opowiada gość "Stacji Kultura". - Niemniej jednak należy pamietać, i o tym im przypominam, że bohaterowie mojej twórczości są tworami literackimi. Inspiruję się życiem codziennym, ale w książkach to ja kreuję świat.

27 stycznia na deskach krakowskiego Teatru STU odbędzie się premiera sztuki na podstawie innej książki rozmówcy Kasi Dydo, "Dziecko dla odważnych".

- Choć nie uczestniczyłem w próbach i nie wiem, jak to wszystko będzie wyglądać, to jestem spokojny, bo wiem, że mój tekst trafił w dobre ręce - przekonuje autor. - Jedyne co niepokoi, ale nie mnie tylko moje dzieci, to to, kto je zagra. I tutaj sytuacja robi patowa, bo historia zaczyna się, kiedy Kudłatej w ogóle nie ma jeszcze na świecie, a Pitulek jest dopiero w drodze - dodaje ze śmiechem.

W spektaklu będącym parodią podręczników dotyczących wychowywania dzieci wystąpią Tomasz Schimscheiner wraz z małżonką Beatą. Jak twierdzą twórcy przedstawienia: "w dobie modnego już urlopu tacierzyńskiego, jest to sztuka, która pokazuje, że mężczyzna często w równym stopniu, co kobieta jest zaangażowany w opiekę i wychowanie malucha".

(kul/pj)

Czytaj także

Relacje matek z córkami - trudne, ale fascynujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 12:55
- Często relacje między matką, a córką są pewnego rodzaju grą, układają się według scenariusza z często powtarzającymi się motywami - tłumaczy Katarzyna Korpolewska, psycholog i współautorka książki "W co grają matki i córki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tacierzyństwo - kim jest współczesny młody ojciec?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 13:15
Czy to nowa rola społeczna czy może wielki eksperyment ludzkości - zastanowimy się razem z ekspertami i naszymi słuchaczami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kochanka Freuda" - z kim zdradził żonę twórca psychoanalizy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 15:00
Secesja w wersji wiedeńskiej i pasjonujący romans między Zygmuntem Freudem, a jego szwagierką Minną - Karen Mack i Jennifer Kaufman przyjrzały się nieznanej karcie w życiorysie twórcy psychoanalizy i opisały to w książce "Kochanka Freuda".
rozwiń zwiń