"Loving Vincent" - film pędzlem malowany

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:00
"Loving Vincent" będzie pierwszym na świecie pełnym metrażem zrealizowanym w technice animacji malowanej. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, skoro bohaterem filmu jest sam Vincent van Gogh, holenderski postimpresjonista i jeden z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki.
Audio
  • Dorota Kobiela z Breakthru Films zdradza kulisy filmu "Loving Vincent" (Czwórka/Stacja Kultura)
80-minutowy film Loving Vincent będzie się składał z 58 tysięcy klatek malowanych jako obraz na płótnie
80-minutowy film "Loving Vincent" będzie się składał z 58 tysięcy klatek malowanych jako obraz na płótnieFoto: Glow Images/East News

- W założeniu ma to być pełnometrażowy dokument, który bada tajemnicę śmierci van Gogha oraz prezentuje sylwetkę wybitnego artysty - tłumaczy Dorota Kobiela z Breakthru Films. - Wszystko to opowiedziane będzie przez pryzmat obrazów jego autorstwa, ponieważ pomyślałam sobie, że skoro całe życie van Gogha podporządkowane było malarstwu, to właśnie ono powinno być głównym bohaterem tej opowieści.

Zuchwała kradzież "Słoneczników" - szczegóły napadu na muzeum van Gogha >>>

Stąd też decyzja, żeby animacja nie była tworzona komputerowo, tylko przy użyciu prawdziwych obrazów. W sumie 30 zatrudnionych do projektu artystów będzie musiało namalować 58 tysięcy klatek. Jak przyznaje gość "Stacji Kultura", to nie lada wyzwanie. - Każda klatka powstanie na płótnie, a do jej stworzenia malarze wykorzystają farby olejne. Łatwo policzyć, że potrzebujemy prawie 60 tysięcy takich "płócien". W sumie ożywimy ponad 100 obrazów mistrza.

Osią narracyjną "Loving Vincent" są wywiady z bohaterami obrazów van Gogha. Często byli to przyjaciele artysty, czasami osoby, z którymi artysta miał kontakt dość powierzchowny. W tym gronie znalazła się m. in. córka właściciela gospody, w której malarz spędził ostatnie miesiące swojego życia.

Produkcja filmu rozpocznie się w marcu w Gdańsku. Budżet produkcji oszacowano na ok. 20 milionów dolarów. Twórcy chcą, by ich film miał premierę na festiwalu filmowym w Cannes w 2015 roku.

(kul/pj)

Czytaj także

Radek Szlaga: nie interesuje mnie piękno oczywiste

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 16:00
Wizualna erudycja zaprzęgnięta w służbę groteski - taka jest sztuka Radka Szlagi, jednego z najgorętszych artystów na polskim rynku sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Sarapata: światło i harmonia dają energię

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 13:30
Dla każdego artysty, niezależnie jaką dziedziną sztuki się zajmuje, miejsce pracy ma fundamentalne znaczenia. Malarka Joanna Sarapata pracownię umieściła po prostu w mieszkaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Sztuki w Łodzi z wielką wystawą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 13:30
Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi przygotowało wystawę "Atlas Nowoczesności". - Jest ona ukształtowana wokół pewnych pojęć, idei, które ważne były dla nowoczesności i które, jak sądzimy, ważne są i dziś - opowiada w Czwórce kurator przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń