Polskie Radio
Section05
impresjonizm

Wielką wystawę impresjonistów otwarto w paryskim Musée d'Orsay. To trzeba zobaczyć!

Monet, Degas, Pisarro, Sisley, Cezanne – to zaledwie część nazwisk artystów, których obrazy możemy zobaczyć na wystawie "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu", otwartej 26 marca w paryskim Musée d'Orsay. Lista jest imponująca, gdyż jej twórcom udało się zebrać ponad 130 najbardziej znanych obrazów impresjonistów z początkowego okresu ich twórczości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo impresjonizm Musee d'Orsay Paryż Claude Monet Paul Cezanne Stefan Foltzer Tomasz Miara Trójka

150 lat impresjonizmu: wielka wystawa malarstwa w paryskim Musée d'Orsay już od marca

Musée d'Orsay w Paryżu słynie z największej kolekcji dzieł impresjonistów. Nic więc dziwnego, że właśnie ten kierunek malarstwa cieszy się tu największą estymą. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do wielkiej rocznicowej wystawy "Paryż 1874. Wynalezienie impresjonizmu". Zapowiada się wielkie wydarzenie związane ze 150-leciem impresjonizmu. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo impresjonizm Paryż Musée d'Orsay SZTUKA wystawa Tomasz Miara Trójka

Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte według Seurata

Wyspa La Grande Jatte znajduje się na Sekwanie, u bram Paryża, pomiędzy Neuilly a Levallois-Perret, w niewielkiej odległości od obecnej dzielnicy biznesowej La Défense. Przez wiele lat był to teren przemysłowy, dziś są tam publiczny ogród i osiedle mieszkaniowe. Gdy Seurat w 1884 roku rozpoczynał pracę nad obrazem, wyspa była ulubionym miejscem świątecznego wypoczynku paryżan, z dala od centrum miasta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka impresjonizm Grażyna Bastek Michał Montowski

Edward Hopper. Samotność Ameryki i ukryte historie

Obrazy Edwarda Hoppera – jednego z najbardziej znanych amerykańskich malarzy XX wieku – kojarzą się z zatrzymaniem chwili, z minimalizmem i milczeniem. Ale dzieła te jednocześnie prowokują do stawiania pytań, wydobywania z nich skrytych opowieści. – One chcą, by widz je w jakiś sposób uruchamiał – mówił w Polskim Radiu dr Filip Lipiński, autor książki "Hopper wirtualny".
Zobacz więcej na temat:  USA malarstwo impresjonizm FILM Alfred Hitchcock Ameryka psychologia SZTUKA

"Lekcja tańca" - słynna sprezzatura Edgara Degasa

Baletnice w ruchu – podczas tańca na scenie i podpatrzone w trakcie prób - to jeden z ulubionych motywów podejmowanych przez Edgara Degasa. W najsłynniejszym obrazie z tej serii malarz przedstawił grupę baletnic ćwiczących pod okiem nauczyciela, baletmistrza Opery Paryskiej - Julesa Perrota, podczas gdy pozostałe dziewczyny rozciągają się, poprawiają fryzury i kostiumy lub po prostu odpoczywają i patrzą na to, co dzieje się w sali.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo impresjonizm Dwójka Michał Montowski SZTUKA