Polskie Radio
Section05
impresjonizm

Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte według Seurata

Wyspa La Grande Jatte znajduje się na Sekwanie, u bram Paryża, pomiędzy Neuilly a Levallois-Perret, w niewielkiej odległości od obecnej dzielnicy biznesowej La Défense. Przez wiele lat był to teren przemysłowy, dziś są tam publiczny ogród i osiedle mieszkaniowe. Gdy Seurat w 1884 roku rozpoczynał pracę nad obrazem, wyspa była ulubionym miejscem świątecznego wypoczynku paryżan, z dala od centrum miasta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka impresjonizm Grażyna Bastek Michał Montowski

Edward Hopper. Samotność Ameryki i ukryte historie

Obrazy Edwarda Hoppera – jednego z najbardziej znanych amerykańskich malarzy XX wieku – kojarzą się z zatrzymaniem chwili, z minimalizmem i milczeniem. Ale dzieła te jednocześnie prowokują do stawiania pytań, wydobywania z nich skrytych opowieści. – One chcą, by widz je w jakiś sposób uruchamiał – mówił w Polskim Radiu dr Filip Lipiński, autor książki "Hopper wirtualny".
Zobacz więcej na temat:  USA malarstwo impresjonizm FILM Alfred Hitchcock Ameryka psychologia SZTUKA

"Lekcja tańca" - słynna sprezzatura Edgara Degasa

Baletnice w ruchu – podczas tańca na scenie i podpatrzone w trakcie prób - to jeden z ulubionych motywów podejmowanych przez Edgara Degasa. W najsłynniejszym obrazie z tej serii malarz przedstawił grupę baletnic ćwiczących pod okiem nauczyciela, baletmistrza Opery Paryskiej - Julesa Perrota, podczas gdy pozostałe dziewczyny rozciągają się, poprawiają fryzury i kostiumy lub po prostu odpoczywają i patrzą na to, co dzieje się w sali.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo impresjonizm Dwójka Michał Montowski SZTUKA

Vincent van Gogh w 3D na wyjątkowej wystawie w centrum EXPO

Odwiedziła Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Las Vegas i Toronto. Teraz przyszedł czas na Polskę. W centrum EXPO XXI w Warszawie do połowy stycznia przyszłego roku można oglądać wystawę "Van Gogh – zanurz się w świecie obrazów!". O połączeniu wielkiej sztuki z najnowszymi technologiami multimedialnymi opowiedziała Daria Solar – malarka i kuratorka wystawy, współtwórczyni nominowanego do Oskara filmu "Twój Vincent".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Marta Piasecka Vincent van Gogh impresjonizm SZTUKA malarstwo wystawa Warszawa