"Demon luster" - opowieść o nietuzinkowej szamance

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 15:30
Martyna Raduchowska planowała zostać psychologiem i marzyła o pisaniu. Nieoczekiwanie udało się połączyć kierunek studiów z przygodami książkowej bohaterki Idy, szamanki od umarlaków.
Audio
  • Martyna Raduchowska opowiada o swoich książkach (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment okładki Demon luster Martyny Raduchowskiej
Fragment okładki "Demon luster" Martyny RaduchowskiejFoto: mat.pras.

Martyna Raduchowska jest absolwentką psychologii, kryminologii i neurobiologii poznawczej. Wszystkie te kierunki wykorzystuje w swojej twórczości, i jak przyznaje, nie ma czasu poszukać pracy w zawodzie terapeuty, którą planowała, bo wciągnęły ją przygody szamanki.
- Od zawsze miałam dziwne zainteresowania - mówi Martyna Raduchowska. - Lubiłam poszukiwania seryjnych zabójców, opowieści o morderstwach, stąd wybór moich studiów. Pociąga mnie ciemna strona ludzkiej duszy.

Te nietypowe zainteresowania autorki widać też w jej powieściach. Ida, główna bohaterka "Szamanki od umarlaków" i "Demona luster" łączy w sobie dary medium i banshee. - Ona nie tylko widzi nieżywych ludzi, jak w "Szóstym zmyśle", ale również potrafi przepowiedzieć śmierć, choć nie ma na to wpływu - mówi autorka w "Stacji Kultura". - Największy problem polega na tym, że kiedy ma wieszczy sen o czyjejś śmierci jest automatycznie odpowiedzialna za to, żeby zająć się duszą tego zmarłego i zabrać ją bezpiecznie w zaświaty - wyjaśnia.

Świat Idy jest magiczny, pewien czarownic i jasnowidzów, każdy w jej rodzinie posiada jakiś dar. Ida mimo młodzieńczego buntu nie może uwolnić się od wyznaczonej jej roli. W powieści Martyny Raduchowskiej obok tego tajemniczego świata znajdziemy miejsca dobrze nam znane z Wrocławia czy Warszawy.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura
Czytaj także

"Kochanka Freuda" - z kim zdradził żonę twórca psychoanalizy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 15:00
Secesja w wersji wiedeńskiej i pasjonujący romans między Zygmuntem Freudem, a jego szwagierką Minną - Karen Mack i Jennifer Kaufman przyjrzały się nieznanej karcie w życiorysie twórcy psychoanalizy i opisały to w książce "Kochanka Freuda".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ornat z krwi" zaczął się od Güntera Grassa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 15:15
- Mamy w tej książce odniesienia do roku 997, czasy krzyżackie, Mikołaja i Andrzeja Koperników, a także lata 80. XX wieku. Mam nadzieję, że połączenie tego wszystkiego jakoś mi się udało - mówi Krzysztof Beśka, autor "Ornatu z krwi", okrzyknięty polskim Danem Brownem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

San Francisco - scena zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 07:50
"Ślady zbrodni" to opowieść o świecie kryminalnym San Francisco. Można powiedzieć, że to relacja z pierwszej ręki, bo autor - Richard A. Grzybowski przez wiele lat pracował w tamtejszym Wydziale Zabójstw.
rozwiń zwiń