X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

San Francisco - scena zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 07:50
"Ślady zbrodni" to opowieść o świecie kryminalnym San Francisco. Można powiedzieć, że to relacja z pierwszej ręki, bo autor - Richard A. Grzybowski przez wiele lat pracował w tamtejszym Wydziale Zabójstw.
Audio
  • Richard A. Grzybowski opowiada o swojej książce "Ślady zbrodni" - materiał Kamila Jasieńskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
San Francisco - scena zbrodni

Richard A. Grzybowski był ekspertem od broni palnej i balistyki, analitykiem w policyjnym laboratorium w San Francisco. Pracował przy najgłośniejszych zbrodniach w tym regionie i wiele z nich opisał w swojej książce "Ślady zbrodni". Jak mówi reporter "Stacji Kultura", Kamil Jasieński, to pozycja dla ludzi o mocnych nerwach, bo trup ściele się gęsto, a masakrycznych historii nie brakuje.
- W każdym miejscu przestępstwa najbardziej fascynowało mnie to, że znajduję tam ślady, które można powiązać z przestępcą - mówi Richard A. Grzybowski. - Interesował mnie techniczny aspekt śledztwa. Nie przesłuchanie czy sprawy typowo policyjno-śledcze, tylko właśnie poszlaki techniczne. W przypadku broni palnej wiadomo, że jest broń i pocisk. Dzięki śladom można zidentyfikować obie te rzeczy.
W książce Grzybowskiego często pada określenie "tylko w San Francisco". - W tym mieście cały czas dzieje się coś ciekawego, nie zawsze ma to związek ze zbrodnią czy wypadkami - mówi autor.

Golden
Legendarny most Golden Gate w San Francisco /Glow Images/East News

Po lekturze "Śladów zbrodni" inaczej spojrzymy na śledztwa prowadzone przez serialowych i filmowych detektywów. Dzięki swemu zawodowemu doświadczeniu Richard A. Grzybowski nie może ich oglądać, bo wie, jak są sztuczne. Policjant chętnie sięga natomiast po detektywistyczne lektury. - Książki są rzeczywiste i podlegają zasadom, które istnieją faktycznie, nie odbiegają tak bardzo od rzeczywistości jak seriale - ocenia rozmówca Kamila Jasieńskiego.

Nieopodal San Francisco znajduje się też główna siedziba firmy Google >>>

W książce pojawiają się też postaci dobrze znane, jak Harvey Milk czy Clint Eastwood, który odwiedził laboratorium autora.
(pj/ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kochanka Freuda" - z kim zdradził żonę twórca psychoanalizy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 15:00
Secesja w wersji wiedeńskiej i pasjonujący romans między Zygmuntem Freudem, a jego szwagierką Minną - Karen Mack i Jennifer Kaufman przyjrzały się nieznanej karcie w życiorysie twórcy psychoanalizy i opisały to w książce "Kochanka Freuda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ornat z krwi" zaczął się od Güntera Grassa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 15:15
- Mamy w tej książce odniesienia do roku 997, czasy krzyżackie, Mikołaja i Andrzeja Koperników, a także lata 80. XX wieku. Mam nadzieję, że połączenie tego wszystkiego jakoś mi się udało - mówi Krzysztof Beśka, autor "Ornatu z krwi", okrzyknięty polskim Danem Brownem.
rozwiń zwiń