Wrocław - miasto pełne pustostanów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:30
W ubiegłym roku młodzi ludzie z fundacji Teatr Nie Taki, spacerując po Wrocławiu, wyszukiwali opuszczone gmachy. Dziś próbują przywrócić im dawną świetność, a ich historią zainteresować mieszkańców.
Audio
  • O "Wrocławskiej mapie miejsc zapomnianych" opowiada Katarzyna Knychalska (Czwórka/Stacja Kultura)
Port Miejski we Wrocławiu
Port Miejski we WrocławiuFoto: wikimedia.commons/fot. Barbara Maliszewska

"Wrocławska mapa miejsc zapomnianych" to projekt społeczno-artystyczny, przeprowadzony w 2013 roku przez fundację Teatr Nie Taki. Jak przyznaje jej prezes Katarzyna Knychalska, we Wrocławiu mnóstwo jest miejsc, o które dawno przestano dbać, a które warte są przywrócenia dawnego blasku. - Przeszliśmy cały Wrocław wzdłuż i wszerz, i wydaje nam się, że jest to miasto pełne pustostanów. Oczywiście nie ma żadnych oficjalnych danych, które by to udowadniały, ale tak naprawdę gdziekolwiek się nie pójdzie, wszędzie je widać - mówi gość "Stacji Kultura". - I choć w centrum, bądź na Starówce, są zmiany na lepsze, bo wybudowano nowoczesne budynki, wystarczy udać się nieco dalej, by zobaczyć zupełnie inny obraz miasta.

Dlatego fundacja Teatr Nie Taki postanowiła zmienić ten stan rzeczy. - Zauważyliśmy, że mnóstwo młodych ludzi chce tworzyć sztukę, grać koncerty, organizować wystawy. A nie ma takiego miejsca, w którym można byłoby to robić - mówi Knychalska. - Więc po prostu szukaliśmy takich przestrzeni, a przy okazji odkryliśmy mnóstwo innych, ciekawych domów i postanowiliśmy się nimi zająć: opisać ich historie, odnaleźć właścicieli.

/

W ten sposób powstała mapa, złożona m.in. ze zdjęć starych gmachów. W sumie to 32 obrazy, ale jak mówi Knychalska, to niewiele, bo w rzeczywistości jest ich dużo więcej.

- Z każdym z nich wiążą się osobiste historie przeróżnych ludzi. Wrocław jest miastem wielokulturowym, pomieszanym historycznie, więc kamienice, hale, magazyny, piekarnie, przechodziły przez lata z rąk do rąk - opowiada gość Czwórki. - Dziś przynajmniej jednemu z tych miejsc chcemy przywrócić dawną świetność.

(kd/pj)

Czytaj także

Chicago - miasto z czarnym charakterem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:00
Część mieszkańców tego miasta już jest nieśmiertelna. Ich historie zostały uwiecznione na taśmach filmowych, na kartach powieści, w komiksach, serialach i grach komputerowych. Zapraszamy w podróż po Chicago śladami słynnych czarnych charakterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzanie Łotwy zacznij od Rygi

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 10:00
Za dwa lata Wrocław, teraz Ryga. Czym to łotewskie miasto zaskoczy nas jako Europejska Stolica Kultury?
rozwiń zwiń