Chicago - miasto z czarnym charakterem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:00
Część mieszkańców tego miasta już jest nieśmiertelna. Ich historie zostały uwiecznione na taśmach filmowych, na kartach powieści, w komiksach, serialach i grach komputerowych. Zapraszamy w podróż po Chicago śladami słynnych czarnych charakterów.
Audio
W Chicago powstały słynne sceny filmowe m. in. do Nietykalnych i Blues Brothers
W Chicago powstały słynne sceny filmowe m. in. do "Nietykalnych" i "Blues Brothers"Foto: Glow Images/East News

Mówisz Chicago, myślisz Al Capone - śmieją się turyści, którzy odwiedzają "Wietrzne Miasto". Nic dziwnego, jeden z najsłynniejszych w historii gangsterów, który zdobył sporą władzę i stworzył nowy model przestępczości, działał w Chicago i tu też został pochowany. Ale myli się ten, kto myśli, że to zamknięty rozdział historii.

- Mafia w Chicago nadal istnieje - przekonuje etnograf i podróżnik Bartek Chromik. - Co więcej, jej członkowie to bezpośredni spadkobiercy organizacji, w której działał Capone.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na ziemi >>>

Nic więc dziwnego, że na jego grobie, który znajduje się na cmentarzu w południowej części miasta, zawsze można znaleźć świeże kwiaty i rozrzucone pieniądze. - Zresztą niemalże każde miejsce w tym mieście ma mniejszy lub większy związek z mafią - twierdzi rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego. - Weźmy choćby pod uwagę jeden z najciekawszych architektonicznie budynków miasta, Tribune Tower, w którym mieści się redakcja gazety "Chicago Tribune". Jeśli prześledzimy początki tego wydawnictwa, okaże się, że były one związane z mafijnymi interesami. Bo w latach 20. ubiegłego wieku o rynek dystrybucji pracy toczyły się walki pomiędzy różnymi gangsterskimi frakcjami - opowiada gość "4 do 4" .

Oprócz gangsterskich tropów Chicago oferuje turystom niezliczoną ilość festiwali i imprez muzycznych oraz fantastyczne jedzenie z całego świata serwowane w licznych knajpkach: greckich, hinduskich, japońskich i polskich. Do dyspozycji przyjezdnych są także: nadziemna kolejka, która obwozi chętnych po historycznej dzielnicy Loop, taksówki wodne pływające po Chicago River oraz powozy konne.

(kul/asz)

Czytaj także

Jerozolima - miasto, które nie zasypia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 16:37
Jerozolima - to miasto ma swój niepowtarzalny klimat. Jest miejscem kultu wyznawców wielu religii, łączy w sobie także tradycję z nowoczesnością. - W odróżnieniu od Betlejem, Jerozolima tętni życiem całą dobę - mówi Łukasz Przybyłek, podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antypody - podróż na koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 15:30
To wyjątkowe miejsca na ziemi, które swym pięknem urzekają nie tylko turystów, ale też filmowców. W cyklu podróżniczym odkrywamy dla Was uroki Australii i Nowej Zelandii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kambodża - kraj przygód Indiany Jonesa i Lary Croft

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 18:53
Jednym z najbardziej znanych miejsc w Kambodży jest świątynia Ta Phrom, obrośnięta gigantycznymi korzeniami drzew. Specyfika tego miejsca sprawiła, że tam właśnie swoje przygody przeżywali m.in. Indiana Jones i Lara Croft w "Tomb Raider".
rozwiń zwiń