Maciej Nabrdalik: dobre zdjęcie wcale nie musi być ładne

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 14:42
- Zdobywam nagrody dość regularnie, a przecież nie to jest moim celem - mówi Maciej Nadbrdalik, który niedawno został wyróżniony w prestiżowym konkursie World Press Photo. - Przyjmuję je z satysfakcją, ale jest to tylko narzędzie pracy. Robię to, by móc być dalej fotografem.
Audio
  • Maciej Nabrdalik o konkursie World Press Photo, historii wyróżnionego zdjęcia, a także o swojej pracy i pasji fotografowania (Czwórka/Stacja Kultura)
Maciej Nabrdalik
Maciej NabrdalikFoto: Wojciech Kusiński

Maciej Nabrdalik zajął drugie miejsce w kategorii Contemporary Issues - zdjęcie pojedyncze. Jury doceniło jego fotografię Nicolette - dziewczynki siedzącej w kącie pokoju spotkań w jednym domów dziecka w Warszawie.

Jak przyznaje Nabrdalik to, by zdjęcie było "ładne", wcale nie jest najważniejsze. - Mnie interesuje najbardziej nie to, jak zdjęcie wygląda, ale to, dlaczego je robię - mówi gość Czwórki. - Muszę to wiedzieć, zanim zacznę robić zdjęcia. Najcenniejsze dla mnie są zdjęcia intymne - te, które pokazują emocje, albo te, które je budzą. A nie te estetyczne.

Tymczasem zgłoszeń do tegorocznej edycji World Press Photo nadesłano mnóstwo - niemal 100 tysięcy. - Zdecydowana większość zawodowych fotografów bierze udział w tym konkursie - przyznaje Nabrdalik.

Gość "Stacji Kultura" jest zdania, że choć nagroda ta jest satysfakcjonująca i cieszy, wcale nie otwiera fotografom drzwi do kariery, nie robi też wrażenia na potencjalnych pracodawcach poza granicami Polski. - Z perspektywy wielu moich kolegów, którzy mają takie wyróżnienia na koncie, mogę powiedzieć, że na rynku to nie ma żadnego znaczenia - przyznaje Nabrdalik. - Pracują tam ludzie, którzy potrafią ocenić jakość zdjęcia niezależnie od tego, czy jego autor otrzymał za nie nagrodę, czy nie. Jest wielu świetnych fotografów, którzy nie dostają nagród. To nie znaczy, że nie potrafią robić zdjęć - zaznacza.

(kd / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka fotografia KULTURA

Czytaj także

Fotoreporterzy w PRL byli czczeni jak Justin Bieber

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 13:00
- Spotkania z najważniejszymi fotoreporterami PRL to było niezwykłe doświadczenie - przyznaje Łukasz Modelski, autor książki "Fotobiografia PRL", która opisuje fenomen polskiej fotografii reportażowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oglądanie starych zdjęć to fascynująca przygoda

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 14:20
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. My byliśmy tam w ramach Stacji Kultura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adrian Wykrota: mam chłodną głowę

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 14:00
Adrian Wykrota został umieszczony przez prestiżową agencję Magnum na liście 30 najlepszych fotografów w wieku do 30 lat. - To wyróżnienie bardzo mnie cieszy, ale podchodzę do tego spokojnie, bo to jeszcze nic nie daje - tonuje entuzjazm.
rozwiń zwiń