Oglądanie starych zdjęć to fascynująca przygoda

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 14:20
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. My byliśmy tam w ramach Stacji Kultura.
Audio
  • Muzeum Historii Fotografii to ciekawa podróż do przeszłości (Czwórka/Stacja Kultura)
Stary aparat
Stary aparatFoto: Glow Images

- Bardzo trudno jest odpowiedzieć, jaki jest nasz najbardziej cenny eksponat - mówi kuratorka z MHF Monika Kozień. - Dla każdego co innego jest ważne. Ogólnie jednak oczywiście fotografie oraz zgromadzony u nas sprzęt. Dla nas bardzo cenne są też wystawy amatorskich zdjęć z XIX i XX w., bo one dokumentują życie zwykłych ludzi, ich codzienność i możliwość oglądania tego po tylu latach jest fascynującą przygodą.
Obecnie w MHF trwa wystawa "Efekt Φ", której autorem, łączącym równocześnie funkcje artystyczne, kuratorskie oraz badawcze jest Janek Simon, jeden z najciekawszych współczesnych polskich artystów.
Do kluczowych idei poruszanych przez autora ekspozycji i jednocześnie wpisujących się we współczesną refleksję nad "kulturą wizualną" należą problemy relacji pomiędzy historią idei projekcji ruchu, a jej społecznym funkcjonowaniem, rozwojem technologii i zmieniającymi się indywidualnymi potrzebami.
- "Efekt Φ" to jest takie zjawisko, które wynika z tego, że nasze oko jest niedoskonałe i w momencie kiedy puścimy serię nieruchomych obrazków z szybkością przynajmniej 16 klatek na sekundę to mamy wrażenie ruchu - przybliża "Stacji Kultura" tematykę wystawy Aneta Kopczacka, kuratorka muzeum. - Oczywiście musi to być sentencja obrazków i wtedy takie zjawisko się pojawia. To było przyczynkiem do powstania kina.
Wystawa potrwa do 30 marca 2014.
(ac)

Czytaj także

Chris Niedenthal: PRL był rajem dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:30
Polski fotograf Chris Niedenthal należy do grona najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jego wczesne prace z lat 70. i 80. prezentuje teraz gdańska Łaźnia na wystawie "Dokument".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyloty i odloty duńskiego fotografa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 14:14
Jacob Aue Sobol jest członkiem legendarnej agencji fotograficznej Magnum. To jeden z najważniejszych współczesnych twórców fotografii czarno-białej. Autor przejmujących zdjęć, które realizuje w podróży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia fotografii na zdjęciach PAP. 18 mln negatywów (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 18:15
Gdybyśmy sobie wyobrazili, że otwieramy drzwi i wchodzimy do archiwum PAP, to co byśmy zobaczyli? - Mnóstwo szuflad, w których jest mnóstwo negatywów i odbitek zdjęć - opowiada szefowa działu foto w Polskiej Agencji Prasowej Anna Brzezińska-Skarżyńska. Polska Agencja Prasowa obchodzi właśnie jubileusz 95-lecia.
rozwiń zwiń