Charles Simic z nagrodą im. Herberta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 13:00
75-letni Charles Simic, poeta pochodzący z Belgradu, został w tym roku uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Relacja z wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (Czwórka/Stacja Kultura)
Charles Simic z nagrodą im. Herberta
Foto: Glow Images/East News

Nagroda ustanowiona przez Fundację Herberta jest przyznawana w dziedzinie poezji, autorowi żyjącemu, za całokształt jego twórczości.
Wybór Simicia tak uzasadnił członek jury, Jarosław Mikołajewski: - zwyciężyła prostota. Jest to poeta zrozumiały. Pisze tak, żeby bez problemu trafić do każdego czytelnika. To widać po jego strofach, jak on buduje swoje przesłanie. Jest przy tym niezwykle szczery, czym uwiarygadnia swoją poezję. Zarazem mówiąc o sobie nie jest ostentacyjnie egoistyczny - zaznacza rozmówca "Stacji Kultura".
Nie bez znaczenia przy wyborze nagrodzonego był też fakt, że w jego twórczości możemy znaleźć wiele odniesień do Herberta. - Charles Simic jest najbardziej herbertowskim z poetów. Jest mu najbardziej bliski jeśli chodzi o styl i wartości, jakie mu przyświecają. Prezentuje taki awangardowy klasycyzm - zaznacza Edward Hirsch, ceniony amerykański poeta i krytyk literacki.
Laureat został wyłoniony w wyniku obrad siedmioosobowego jury, w skład którego weszli: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Wolfgang Matz (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).
(ac/kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kochanka Freuda" - z kim zdradził żonę twórca psychoanalizy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 15:00
Secesja w wersji wiedeńskiej i pasjonujący romans między Zygmuntem Freudem, a jego szwagierką Minną - Karen Mack i Jennifer Kaufman przyjrzały się nieznanej karcie w życiorysie twórcy psychoanalizy i opisały to w książce "Kochanka Freuda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Ziemiański: Achaja miała być opowiadaniem

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:20
Na półki księgarń trafia trzeci tom powieści "Pomnik Cesarzowej Achai". Autor przyznaje, że niedługo skończy pisać czwarty tom, zdradza też, że wiele inspiracji czerpie ze swoich snów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hitler wrócił jako celebryta

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 14:00
Ponad 700 tysięcy sprzedanych egzemplarzy, prawa do tłumaczenia sprzedane do 27 krajów, a niebawem ekranizacja filmowa. "On wrócił" Timura Vermesa to jeden z największych literackich hitów w Niemczech w ostatnich latach.
rozwiń zwiń