Trendwatcher projektuje przyszłość świata

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 14:00
Zuzanna Skalska śledzi trendy i bezbłędnie wyczuwa to, co będzie modne w przyszłości. Twierdzi jednak, że teraz największymi trendsetterami są wojsko, NASA oraz naukowcy zajmujący się medycyną.
Audio
  • Wywiad z Zuzanną Skalską (Czwórka/Stacja Kultura)
Trendwatcher projektuje przyszłość świata
Foto: Glow Images/East News

Trendwatcher zajmuje się monitorowaniem rynku i budowaniem strategii marek, a jego praca przypomina trochę wyprawę w przyszłość. - To zawód dla zapaleńców. Jego głównym zadaniem jest prognozowanie przyszłości w oparciu o badania, wskaźniki ekonomiczne i sytuację polityczną - tłumaczy Zuzanna Skalska. -  Razem z kolegami strategami przygotowujemy dla poszczególnych firm scenariusze przyszłości, według których realizują one swój plan i umacniają pozycję na rynku.

Zjawisko "trenwatchingu" narodziło się w zachodniej Europie, gdyż państwa z bloku nieskażonego żelazną kurtyną mają inaczej ukształtowaną kulturę biznesu. Większość działających tam firm to małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają nieoceniony wpływ na rozwój gospodarki danego kraju. - W każdej firmie, co roku, tworzy się specjalny budżet przeznaczony na rozwój marki i strategię budowania jej wizerunku. Oni już wiedzą, że jest to niezbędne. Polacy dopiero się tego uczą - mówi Skalska. - Do moich obowiązków należy ustalenie kierunku, w którym ten rozwój powinien się odbywać. Niczym rasowy biolog krzyżuję gatunki, czyli śledzę innowacje w nowych technologiach i przenoszę je na przedmioty codziennego użytku.

Jak wynika z doświadczenia zaproszonej do studia Czwórki trendwatcherki od jakiegoś czasu największy nacisk, jako konsumenci, kładziemy na bezpieczeństwo i zdrowie - i to zdaniem gościa "Stacji Kultury" na razie się nie zmieni. - Dlatego każda marka, firma, organizacja, która troszczy się o człowieka i jego dobrostan, będzie wyznaczać trendy - wyjaśnia.

Zuzanna Skalska pracuje dla największego holenderskiego studia projektowego VanBerlo Design strategy + Product development w Eindhoven, gdzie jest odpowiedzialna za stałe monitorowanie trendów w różnych dziedzinach przemysłu. Wykłada także na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Uniwersytetu TU/e w Eindhoven oraz prowadzi wykłady i warsztaty na temat trendów.

Według Giana Luci Amadei, autora książki "Discovering Women in Polish Design: Interviews Conversations", Zuzanna Skalska należy do jednych z najbardziej wpływowych kobiet w polskim designie.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka design moda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inga Buczyńska: polski projektant nie musi inspirować się Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:20
- Jeśli nie mam w głowie pomysłów, odpuszczam. Nigdy nie robię czegoś na siłę - mówi Inga Buczyńska. Jednak wena nie opuszcza projektantki i finalistki konkursu Złota Nitka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpierw człowiek odkrył stopę, potem narodził się but

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 19:10
Historia obcasa zaczyna się od mężczyzn. Cała zaś historia obuwia pełna jest niespodzianek i zwrotów w akcji. Mówiąc krótko - z tymi butami to naprawdę niezłe buty!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dress code - naginaj reguły!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 13:30
Dress code nie musi zabijać modowej fantazji. Należy go przestrzegać, ale nie można dać się zwariować.
rozwiń zwiń