Inga Buczyńska: polski projektant nie musi inspirować się Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:20
- Jeśli nie mam w głowie pomysłów, odpuszczam. Nigdy nie robię czegoś na siłę - mówi Inga Buczyńska. Jednak wena nie opuszcza projektantki i finalistki konkursu Złota Nitka.
Audio
  • Projektantka Inga Buczyńska opowiada o swojej kolekcji (Czwórka/Poranek OnLine)
jeden z projektów Ingi Buczyńskiej
jeden z projektów Ingi BuczyńskiejFoto: mat. promocyjne

- Projektuję od 2009 roku; tyle, że na początku były to pojedyncze projekty. W marcu tego roku obroniłam dyplom w Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, zabrałam się do pracy na poważnie i pokazałam swoją pierwszą pełną kolekcję - opowiada rozmówczyni Justyny Dżbik. - Potem dostałam się do finału Złotej Nitki, wzięłam udział w Tygodniu Mody w Sopocie i w pokazie w ramach Fashion Designer Awards.

Gość "Poranka OnLine" przyznaje, że bycie młodym projektantem w Polsce ma jedna zasadniczą wadę - trudno jest się przebić: - Jest tak wielu zdolnych projektantów, że trzeba wykazać się czymś naprawdę wyjątkowym, żeby ktoś to zauważył. Ja stawiam na materiały i łączę różne faktury. To nadaje charakter moim projektom.

W lookbooku Ingi Buczyńskiej znajdziemy ubrania zaprojektowane zgodnie z nurtem minimalizmu i geometrii oraz przełamane ciekawymi, często kontrastującymi ze sobą materiałami. W najnowszej kolekcji dominują czernie, granaty i prześwity.

- Zakup ubrania u młodego polskiego projektanta wcale nie musi rujnować naszego portfela. Oczywiście są bardzo drogie rzeczy, ale można też znaleźć fajne propozycje i to w "sieciówkowej" cenie. A że ludziom ostatnio zależy, żeby mieć coś unikatowego, to niejednokrotnie udaje nam się wygrać w konkurencji: projektant kontra popularna marka. I oby tak dalej - kończy Buczyńska.

Obecnie projektantka pracuje nad nowymi projektami, a jej ubrania coraz częściej oglądać można w sesjach realizowanych przez modowe magazyny.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka design moda
Czytaj także

Znaczek pocztowy dyktuje trendy w modzie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:10
Ci, który brali udział w pokazie wiosenno-letniej kolekcji młodej, zdolnej projektantki Mary Karantzou przez chwilę mogli odnieść wrażenie, że znajdują się na poczcie. Sukienki, topy, spódnice i spodnie pokryte były nadrukami znaczków pocztowch z motywami: roślinnym, zwierzęcym i folkowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak modni Polacy wychodzą z szarości

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 14:00
Na polskich ulicach zaczyna być coraz lepiej. Polacy zaczynają bawić się modą. Wychodzą z szarości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fikuśnie szeleszcząca podszewka designu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 11:11
- W designie dostrzegamy tylko otoczkę, fikuśnie szeleszcząca podszewkę, a jego istotą jest skomplikowany proces robienia rzeczy przede wszystkim pożytecznych i funkcjonalnych - mówi Janusz Kaniewski, designer i projektant.
rozwiń zwiń