Dress code - naginaj reguły!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 13:30
Dress code nie musi zabijać modowej fantazji. Należy go przestrzegać, ale nie można dać się zwariować.
Audio
  • Dress code - jak go naginać do swoich potrzeb? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Dress code w Parlamencie Europejskim nie jest taki sztywny jak nam się wydaje (Czwórka/Poranek OnLine)
Dress code - naginaj reguły
Foto: Glow Images/East News

Choć dress code to stosunkowo nowe zjawisko, już wyraźnie zaznacza swoją obecność w polskiej etykiecie. W niektórych firmach i na niektórych stanowiskach zbiór reguł, określający jak powinniśmy ubierać się do pracy, jest sztywny i trudno pozwolić sobie na jakiekolwiek odstępstwa.

- W zawodach mundurowych jest to praktycznie niemożliwe, bo strój dostajemy "z góry" - mówi Marta Zalega, stylistka. - Dlatego warto w takiej sytuacji podkreślić swoją kobiecość delikatnym makijażem i fajną fryzurą. Natomiast do osób projektujących mundury apelowałabym, żeby modele dla kobiet miały wcięcie w talii.

Dress code jest sexy! Sprawdź dlaczego >>>

Ekspertka podkreśla też, że żeby dobrze wyglądać wystarczy znać swój typ sylwetki. Wtedy kilkogramy nie mają już żadnego znaczenia. - Polka nie musi być szczupła, żeby zachwycać. Wystarczy, że będzie wiedziała, jaki fason podkreśla jej atuty i sprawa załatwiona. W większości sieciówek mamy już dostepną odzież w rozmiarze "42 Plus". Warto z tego korzystać - zachęca Zalega.

Czasami też warto brać przykład z innych kobiet. Na przykład tych, które pracują w Parlamencie Europejskim.

- Wbrew temu, co mogłoby nam się wydawać, w PE nie ma sztywnego kodeksu ubierania się i nie ma restrykcyjnych zasad: co wolno, a czego nie - opowiada Magda Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. - Dużo zależy do grup politycznych. I tak, konserwatyści ubierają się zwykle bardziej elegancko. Kobiety chodzą w kostiumach i na wysokich obcasach. Członkowie Zielonych natomiast znani są ze swojego luzu. Noszą dżinsy, dresowe bluzy z kapturem. Kobiety gustują w kolorowych marynarkach. I tak dzieje się nie tylko podczas obrad poszczególnych komisji, ale też w trakcie posiedzeń plenarnych.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka design moda
Czytaj także

Inga Buczyńska: polski projektant nie musi inspirować się Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:20
- Jeśli nie mam w głowie pomysłów, odpuszczam. Nigdy nie robię czegoś na siłę - mówi Inga Buczyńska. Jednak wena nie opuszcza projektantki i finalistki konkursu Złota Nitka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

zestawZestaw - zastawa do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 12:30
Plastikowe kubki i talerzyki zaśmiecają środowisko i nie zachęcają do jedzenia. Co innego zestawZestaw, który pobudza i kreatywność i apetyt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpierw człowiek odkrył stopę, potem narodził się but

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 19:10
Historia obcasa zaczyna się od mężczyzn. Cała zaś historia obuwia pełna jest niespodzianek i zwrotów w akcji. Mówiąc krótko - z tymi butami to naprawdę niezłe buty!
rozwiń zwiń