Wyemancypowana kobieta-detektyw powraca!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 15:00
"Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary" to drugi kryminał autorstwa Nadii Szagdaj. Bohaterka jej powieści z pewnością podbije wiele, głównie kobiecych serc.
Audio
  • Nadia Szagdaj promuje właśnie swoją drugą książkę "Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary", ale ma już pomysły na kilka kolejnych pozycji (Czwórka/Stacja Kultura)
Nadia Szagdaj
Nadia SzagdajFoto: Jacek Konecki

Klara Schulz to detektyw w spódnicy. Poznaliśmy ją przy okazji powieści "Kroniki Klary Schulz. Sprawa pechowca". Akcja kolejnego tomu rozgrywa się w 1911 roku. - To kobieta odważna jak na tamte czasy, wychodząca poza ramy kulturalno-obyczajowe. Przez czytelników nazywana wręcz feminizująco-emancypująca. Z pewnością jest przebojowa. No i robi swoje, realizuje pasję pomimo tego, że patrzy się na nią niezbyt poważnie jako na kobietę-detektyw - przybliża postać swojej bohaterki Szagdaj.
Jedną z pasji Nadii Szagdaj jest numerologia. Wyraźne tego ślady możemy znaleźć i w książce, w której ten wątek jest obecny. - Najłatwiej się pisze o swoich pasjach, nie ma co ukrywać. O tym więc pisałam swobodnie, dużo gorzej było z pasją mojej bohaterki, czyli rysunku. Ja mam dwie lewe ręce jeśli chodzi o plastykę - mówi pisarka.

Kuba
Kuba Kukla, Nadia Szagdaj, Katarzyna Dydo

Gość "Stacji Kultura" nie chciała za bardzo opowiadać o książce i zdradzać, co się w niej wydarzy. Z chęcią za to podzieliła się planami na przyszłość. - Plany są szersze niż pierwotnie były. Najpierw miała być trylogia i wątek zawiąże się wraz z rozwiązaniem kwestii sprawy matki. Tymczasem ten tom owszem zamknie trylogię, ale potem rozpocznie się kolejna. Będzie się ona odbywać w trakcie I Wojny Światowej. Myślę, że chociażby ze względu na to tło czasowe, będzie to jeszcze ciekawsze i bardziej wciągające dla czytelników - zdradza Szagdaj.
(ac/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Hitler wrócił jako celebryta

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 14:00
Ponad 700 tysięcy sprzedanych egzemplarzy, prawa do tłumaczenia sprzedane do 27 krajów, a niebawem ekranizacja filmowa. "On wrócił" Timura Vermesa to jeden z największych literackich hitów w Niemczech w ostatnich latach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Piekara powraca z kolejną powieścią

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 15:45
Do księgarń lada dzień trafi książka "Ja inkwizytor. Głód i Pragnienie". Jest to kolejna część cyklu powieści, których głównym bohaterem jest Mordimer Madderdin. Ich autor - Jacek Piekara - był gościem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż z epicentrum cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 13:50
"Dom nad rzeką Loes" Mateusza Janiszewskiego to przejmująca opowieść z miejsca targanego konfliktem. Autor pracował w Timorze Wschodnim jako lekarz, a w Czwórce opowiedział o tym, co przynosi jego książka.
rozwiń zwiń