Jacek Piekara powraca z kolejną powieścią

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 15:45
Do księgarń lada dzień trafi książka "Ja inkwizytor. Głód i Pragnienie". Jest to kolejna część cyklu powieści, których głównym bohaterem jest Mordimer Madderdin. Ich autor - Jacek Piekara - był gościem Czwórki.
Audio
  • "Ja inkwizytor. Głód i Pragnienie" to kolejna powieść Jacka Piekary z cyklu o przygodach inkwizytora Mordimera Madderdina (Czwórka/Stacja Kultura)
Jacek Piekara
Jacek PiekaraFoto: Wojciech Kusiński

Pierwsza część serii - "Sługa Boży" - ukazała się w 2003 roku. W kolejnych latach ukazało się blisko dziesięć kolejnych tomów. Pierwszoplanowy bohater powieści to Mordimer Madderdin, który, jak zauważył współprowadzący "Stację Kultura" Kuba Kukla, jest postacią jakby żywcem wyjętą z czarnego kryminału. Dążąc do prawdy, nie stroni od uciech życia.
- Jak najbardziej nie stroni - popiera tę opinię autor. - Tutaj musimy powiedzieć, że rzecz traktuje o świecie alternatywnym, więc nie jest to nasza ziemska rzeczywistość. Różni się mniej więcej tym, że w nim Chrystus nie umarł na krzyżu, lecz zszedł na ziemię, wziął pomstę na swoich wrogach, podbił Rzym i utworzył swoje królestwo.

Kuba
Kuba Kukla, Jacek Piekara, Kasia Dydo; foto: Wojciech Kusiński
Jednym z marzeń Piekary jest ekranizacja jego powieści. Na razie jednak nie ma takiego planu. - Pracujemy jedynie nad dwuminutową reklamówką książki, ale niestety filmu pełnometrażowego jeszcze nie będzie. Chciałbym, żeby to nastąpiło kiedyś i powstało nie w Polsce. U nas niestety ekranizacja filmów kostiumowych nie wygląda najlepiej - mówi gość Czwórki.

(ac/mc)

 

Czytaj także

Paweł Smoleński: dobro i zło dzieli cienka granica

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 15:42
Książka Pawła Smoleńskiego "Oczy zasypane piaskiem" to reportaż z Izraela i Palestyny, który ma zupełnie zmienić postrzeganie przez opinię publiczną tamtejszego konfliktu. Ma też pokazać, że prawdę i kłamstwo dzieli cienka granica, którą łatwo jest przesunąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyspa skarbów" w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 15:00
Robert Louis Stevenson wiele lat temu, z sympatii dla siostrzeńca, postanowił namalować mapkę, która prowadzi do ukrytego skarbu. Następnie dopisał do niej fabułę i pokazał, gdzie ten skarb jest - tak powstała "Wyspa skarbów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charles Simic z nagrodą im. Herberta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 13:00
75-letni Charles Simic, poeta pochodzący z Belgradu, został w tym roku uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń