Rykarda Parasol: swoje piosenki piszę sama

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 10:00
To amerykańska wokalistka i kompozytorka, która, zdaniem krytyków, może zmienić postrzeganie muzyki przez ludzi na całym świecie. Rykarda Parasol jest właśnie w trasie koncertowej, m.in. w Polsce.
Audio
  • Rykarda Parasol o swoim pobycie w Polsce, o tworzeniu muzyki i planach zawodowych (Czwórka/Stacja Kultura)
Rykarda Parasol
Rykarda ParasolFoto: PAP/Robert Stachnik

Rykarda Parasol promuje właśnie w naszym kraju swój najnowszy album "Against the Sun". Ostatnio w sieci furorę robi remix jednego z jej utworów, a jego współautorem jest Dante. - Przyjaźnimy się od lat i rozmawiamy o wielu rzeczach - mówi Rykarda Parasol w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. - Ostatnio mieliśmy gorszy czas i postanowiliśmy zrobić remix. Znam wielu artystów rockowych i folkowych, którzy zrobili coś takiego. Na co dzień jednak nie tworzę takiej muzyki i nie jest to coś, co chciałabym wykonywać w przyszłości. To po prostu eksperyment.

Rykarda Parasol cieszy się ogromną popularnością w Polsce. W Stanach Zjednoczonych jednak nie podpisała kontraktu z żadnym wielkim wydawnictwem, a ostatni krążek wyprodukowała samodzielnie. - Główny powód to pieniądze - tłumaczy wokalistka w "Stacji Kultura". - Wyszło mi to jednak na dobre, bo jestem w stanie zrobić coś z niczego. Chciałam coś stworzyć i zrobiłam to. Piszę także sama.

Jej twórczość przez publiczność odbierana jest jako "smutna". Czy właśnie dlatego pokochali ją Polacy? - Jestem tu po prostu dobrze wypromowana - mówi otwarcie Rykarda.

(kd/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk MUZYKA

Czytaj także

Gooral: chcę, żeby moja muzyka mnie niosła

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:00
Mateusz Górny, znany jako Gooral, pochodzący z Bielska Białej producent muzyczny, folkiem zainteresował się na początku tego stulecia. Dziś ma na koncie dwie solowe płyty i wspólny projekt z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze. W Czwórce opowiedział o swoich inspiracjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Enej: folklor był w nas od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:00
Muzykom zespołu Enej znakomicie udaje się połączyć muzykę rozrywkową z elementami folku, i to zarówno polskiego jak i ukraińskiego. - Miłość do folku wynieśliśmy z domu rodzinnego - mówią założyciele formacji, Piotr i Paweł Sołoduchowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balkan Sevdah: Bałkany to zabawa i piękne teksty

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 10:30
- Płyta akustyczna, w odróżnieniu od naszych wcześniejszych produkcji, pozbawiona jest elektroniki - mówią członkowie Balkan Sevdah o swoim najnowszym krążku, "Akustik".
rozwiń zwiń