Pokolenie 89' - film o młodości, nie o generacji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 13:20
- Jestem dumny z młodych ludzi - mówi Paweł Jóźwiak-Rodan, który razem z internautami zrobił film "Moje 89 Pokolenie" o młodzieży wychowanej w wolnej Polsce.
Audio
  • Relacja z premiery filmu "Moje 89 Pokolenie" (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Rozmowa z reżyserem filmu "Moje 89 Pokolenie", Pawłem Jóźwiakiem-Rodanem (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Moje 89 Pokolenie, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan
Kadr z filmu "Moje 89 Pokolenie", reż. Paweł Jóźwiak-RodanFoto: mat. promocyjne

Dwa lata temu reżyser Paweł Jóźwiak-Rodan zaapelował w sieci do młodych ludzi, żeby chwycili za kamery, aparaty fotograficzne oraz telefony komórkowe, nagrali filmy i zaprosili widzów do świata tych, którzy urodzili się po roku 1989. Internauci nie pozostali obojętni na takie wezwanie. Nadesłali ponad 50 prac i kilkadziesiąt godzin materiału filmowego. Tak powstał pierwszy w Polsce film dokumentalny zrealizowany metodą crowdsourcingu "Moje 89 Pokolenie" .

Kadr
Kadr z filmu

- Chciałem zrobić uniwersalny film. Nie tylko o pokoleniu 89', tylko o tym, co wszyscy przeżywamy - tłumaczy rozmówca Kasi Węsierskiej. - Kierowałem się prostym wyborem, chciałem pokazać miłość i marzenia. Mam nadzieję, że nie zawiodłem ani zaufania tych, którzy filmy mi przysłali, ani oczekiwań widzów.

Osią fabuły są historie siedmiorga wchodzących w dorosłość bohaterów, którzy próbując porządkować własne życia, kreślą przy okazji obraz tzw. pokolenia wolnej Polski.

Serwis specjalny Polskiego Radia: 25 lat wolności <<<

- Odpowiedziałem na apel reżysera, żeby pokazać, że nie jesteśmy tacy, jak o nas piszą. Jak nas pokazują - mówi Konrad Śniady , uczestnik projektu . - Mój film jest bardzo osobisty. Opowiada o dorastaniu i o tym, że czasami w życiu coś nie wychodzi. Zależało mi, żeby pokazać to wszystko bez socjologicznego zadęcia. Według mnie nie ma świata, który musimy zmieniać. Jest po prostu nasz świat. To wszystko.

Zobacz także: 25 lat wolności w Polsce. Najważniejsze momenty wspominają m.in. Tomasz Zimoch i Karolina Korwin-Piotrowska <<<

Patronem medialnym filmu "Moje 89 Pokolenie" jest Czwórka. Premiera obrazu odbyła się w Warszawie podczas 11. edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. Premiera telewizyjna miała miejsce 3 czerwca na antenie TVP2 w cyklu "Świat bez fikcji".
(kul/pj)

Czytaj także

Anna Kazejak: największą satysfakcję sprawia mi dobrze zrobiony film

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 10:00
Dała się poznać jako uczestniczka filmowego projektu "Oda do radości", jej pełnometrażowy debiut "Skrzydlate świnie" ubiegał się m.in. o Złote Lwy, zaś najnowszy film Anny Kazejak, "Obietnica", powalczy na Berlinale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Gliński: mamy głęboko zakodowany romantyzm, na barykady ruszymy od razu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 14:50
Wystarczyły dwa tygodnie, żeby najnowszy film Roberta Glińskiego obejrzało ponad pół miliona widzów. Ekranizacja "Kamieni na szaniec" jeszcze przed premierą budziła emocje. Dziś zbiera bardzo dobre recenzje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Skonieczny: "Hardkor Disko" jest mój w każdym kadrze

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 08:00
- Nie studiowałem reżyserii i jestem z tego dumny - mówi Krzysztof Skonieczny - utytułowany twórca teledysków, który właśnie debiutuje na dużym ekranie pełnometrażową fabułą "Hardkor Disko".
rozwiń zwiń