Janusz Leon Wiśniewski: pisarz po godzinach [Wideo]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:00
Do księgarni trafiła właśnie najnowsza powieść Janusza Leona Wiśniewskiego "Grand". Autor tak popularnych książek jak "S@motność w sieci", "Molekuły emocji", czy "Bikini" był gościem Czwórki i opowiedział o inspiracjach towarzyszących mu przy tworzeniu oraz kulisach pracy.
Audio
  • Hotele są Januszowi Leonowi Wiśniewskiemu bardzo bliskie. Jak wyliczył, spał do tej pory w ponad 2500! (Czwórka/Stacja Kultura)
Janusz Leon Wiśniewski
Janusz Leon WiśniewskiFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Akcja najnowszej powieści Wiśniewskiego rozgrywa się w sopockim hotelu Grand. Dla pisarza temat ten jest o tyle bliski, że właśnie w hotelach spędza naprawdę dużo czasu. - Nie jestem oczywiście w stanie dokładnie określić, ile tego wyszło jak dotąd, za to całkiem niedawno podliczyłem, że spałem już w ponad 2500 hotelach, w 44 dużych miastach na czterech kontytentach. Dużo podróżowałem z racji mojej pracy naukowej, a teraz do mojego życia doszła literatura i przez obowiązki związane z wydawaniem książkiem również często się przemieszczam - zdradził Wiśniewski. Dodał, że jego powieści ukazały się w szesnastu krajach, do których zdarza mu się regularnie jeździć, chociażby na spotkania z czytelnikami.

Okładka
Okładka książki

Wybór sopckiego Grandu nie był przypadkowy. Dla autora miejsce to ma duże znaczenie. - Gdy podjąłem decyzję, że chcę napisać książkę o hotelu, wiedziałem, że to musi być hotel polski i autmoatycznie, że to musi być Grand. Nie ma lepszego miejsca. Byłbym niespełna rozumu, gdybym wybrał inne miejsce. Ten hotel pojawiał się zresztą w moim życiu regularnie. Moja mama była w czasie II Wojny Światowej kelnerką w Gdyni, czyli blisko Sopotu i opowiadała mi, że dla niej i jej koleżanek wyjazd na potańcówkę do Grandu to było wielkie wydarzenie - wspomina pisarz. On sam piewszy raz tam nocował w 2003 roku, podczas promocji bestsellerowej książki "S@motność w sieci". Hotel chylił się wówczas ku ruinie, ale jak podkreśla Wiśniewski, miał swój niezwykły klimat, który do dziś wyróżnia go na tle innych.

Wiśniewski na stałe mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Pisaniem zajmuje się niejako po godzinach. - Od poniedziałku do czwartku pracuję dla korporacji, od piątku do niedzieli dla siebie. Bardzo dużo podróżuję i rzecywiście wiele moich tekstów powstaje w drodze. Gdy mam długie loty to praktycznie zawsze siadam do tworzenia. O ile jestem już do tego przygotowany, bo każdy proces literacki poprzedzam bardzo długim researchem - zaznacza gość "Stacji Kultura" .
Pisanie idzie Wiśniewskiemu bardzo płynnie, dlatego też kolejne pozycje firmowane jego nazwiskiem ukazują się z dużą regularnością. Autor przyznał, że ma już pomysł na następne wydawnictwo.
ac/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Katarzyna Bonda idzie śladami skandynawskich mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 14:00
Właśnie ukazała się najnowsza powieść Katarzyny Bondy "Pochłaniacz". Niezwykle treściwa, obszerna pozycja rozpoczyna serię, której główną bohaterką jest Sasza Załuska. - Takiej postaci w polskich kryminałach jeszcze nie było - zapewnia w Czwórce pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inna strona Azji piórem Doroty Sumińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 15:00
Najnowsza pozycja w bibliografii Doroty Sumińskiej "Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie" łączy miłość autorki do zwierząt i wielką pasję, jaką są podróże. - To taki osobisty przewodnik po tym kontynencie, na który składa się dwadzieścia lat wojaży w najdalsze zakątki - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Jungowska: przy tej książce śmiałam się i płakałam

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 10:30
Edyta Jungowska na swoim koncie ma już 11 audiobooków. W Czwórce opowiada o najnowszym z nich: "Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?", a także o znaczeniu literatury w dziecięcym świecie.
rozwiń zwiń