Odkryć Gdańsk śladami Grassa

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 13:00
Grass’owanie to nowa, gdańska akcja miejska. Jej nazwa to gra słów odnosząca się do Güntera Grassa i dziecięcego "grasowania" jako swobodnego szwendactwa, miejskiej włóczęgi, poznawania. Na czym polega?
Audio
  • Grass'owanie to nie tylko podążanie śladami bohaterów trylogii Grassa, ale też szereg inicjatyw, które pozwalają odkryć Gdańsk na nowo (Czwórka/Stacja Kultura)
Panoramiczne zdjęcie Głównego Miasta w Gdańsku u nabrzeża Motławy
Panoramiczne zdjęcie Głównego Miasta w Gdańsku u nabrzeża MotławyFoto: Pjama/Wikipedia/CC

O inicjatywie rozmawialiśmy w "Stacji Kultura" z jej współautorkami, odpowiedzialnymi zarówno za pomysł, jak i realizację. Marta Wróblewska zdradziła, że ceniony pisarz, który zainspirował działania, jest o wszystkim na bieżąco informowany. - Jako Gdańska Galeria Güntera Grassa jesteśmy w stałym kontakcie z jego domem w Lubece, w którym często gości, bo większość czasu spędza w Belendorf, małej wsi pod Lubeką. Wysyłamy mu wszystkie nasze zaproszenia, relacje i jest na bieżąco z naszymi działanami. Sam do Gdańska przyjeżdża co dwa lata, bo tak sobie postanowił - zdradza.
O pomyśle, inspiracji i grze słów, opowiedziała nam z kolei Aleksandra Tatarczuk. - Gras'owanie to bezpośrednio takie szwendanie, dziecięce poszukiwanie, odkrywanie. Gdańsk jest często przez niego opisywany, ale głównie Wrzeszcz, a nie stare i główne miasto. Tymczasem to właśnie tam przyjeżdżano, żeby coś poznać, odkryć i grass'owanie to jest takie miejsce do zachwytów, nowych doznań - wyjaśnia. Co istotne, akcja pozwala spojrzeć na miasto nie tylko z perspektywy zabytków, historii, ale przede wszystkim ludzkich losów. Ma to służyć ukazaniu tego, że Gdańsk opisany w trylogii Güntera Grassa, jest żyjącą tkanką miejską i takie właśnie szwendactwo pozwala odkryć go na nowo.

PRZECZYTAJ TEŻ: "Ornat z krwi" zaczął się od Güntera Grassa

Akcja dzieli się na trzy elementy. Pierwszym z nich są spacery, podczas których można poznać nieznane, a interesujące miejsca, ich historię, a także losy ludzi, którzy w nich mieszkali. Drugą częścią jest Gdańska Mapa Pamięci, gdzie rozszerzane są wątki pokazywane w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Ostatnia to Gdańska Mapa Umiejętności.
Więcej o poszczególnych elementach i inicjatywach podejmowanych w ramach Grass'owania, dowiecie się z rozmowy przeprowadzonej przez Kubę Kuklę i Kasię Dydo w "Stacji Kultura".
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Gdańsk literatura

Czytaj także

Agata Passent: dla felietonisty to wspaniałe czasy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 20:00
Do sklepów trafiła właśnie książka Agaty Passent "Kto to pani zrobił?". Jest to zbiór felietonów, w których autorka zahacza o bardzo wiele tematów. Starała się jedynie unikać polityki. Na ile jej się udało?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Bonda idzie śladami skandynawskich mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 14:00
Właśnie ukazała się najnowsza powieść Katarzyny Bondy "Pochłaniacz". Niezwykle treściwa, obszerna pozycja rozpoczyna serię, której główną bohaterką jest Sasza Załuska. - Takiej postaci w polskich kryminałach jeszcze nie było - zapewnia w Czwórce pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: pisarz po godzinach [Wideo]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:00
Do księgarni trafiła właśnie najnowsza powieść Janusza Leona Wiśniewskiego "Grand". Autor tak popularnych książek jak "S@motność w sieci", "Molekuły emocji", czy "Bikini" był gościem Czwórki i opowiedział o inspiracjach towarzyszących mu przy tworzeniu oraz kulisach pracy.
rozwiń zwiń