Henryk Sienkiewicz - z dala od kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 14:00
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XIX wieku dziś nie byłby ulubieńcem prasy plotkarskiej. W życiu Sienkiewicza kontrowersji nie było.
Audio
  • - Rzeczownika skandal zupełnie nie sposób związać z nazwiskiem Sienkiewicz - powiedział Jacek Głażewski z UW (Czwórka/Stacja Kultura)
  • 6 września odbędzie się Narodowe Czytanie "Trylogii” Henryka Sienkiewicza (Czwórka/Stacja Kultura)
Henryk Sienkiewicz
Henryk SienkiewiczFoto: PAP/Reprodukcja/Wojciech Pacewicz

W porównaniu do kilku wcześniejszych bohaterów cyklu "Pasje artystów", Henryk Sienkiewicz był człowiekiem spokojnym. Jego dziwactwa nie wyróżniały się na tle innych osób na tyle, by zyskał miano ekscentryka. - Gombrowicz mawiał o nim: pierwszorzędny pisarz drugorzędny. Rzeczownika "skandal" zupełnie nie sposób związać z nazwiskiem Sienkiewicz - przybliżył postać pisarza Jacek Głażewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gierymski - malarz z grzebieniami

Swego czasu autor "Trylogii" miał ogromną szansę na zdobycie dużej sumy pieniędzy. - Ta historia wiąże się z osobą barona Alfreda Serafina von Olszewskiego, szlachcica i oficera pruskiego, który zmarł w wieku 49 lat na odmę płucną. W swoim testamencie umieścił on przedziwny zapis, w którym wezwał spadbkobierców do powrotu do polskich korzeni. Gdyby tego nie uczynili, majątek barona przypadłby w udziale Sienkiewiczowi. Tak się jednak nie stało - opowiedział Głażewski.
Jakie były konsekwencje tego zapisu? Jak na niego zareagował Sienkiewicz? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Stacji Kultura".

A już w sobotę, 6 września, Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Wszystkie szczegóły tej ogólnopolskiej akcji - w nagraniu z audycji.

SPRAWDŹ: Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter
ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykle hojny Marcel Proust

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:00
Niski człowiek, ale wielki pisarz. Autor siedmiotomowego, epokowego dzieła "W poszukiwaniu straconego czasu", Francuz Marcel Proust trafił pod lupę Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Seweryn zauroczona Murakamim

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 07:00
Marię Seweryn znamy z licznych ról w spektaklach teatralnych. Niedawno zajęła się też reżyserią. Jednak okazuje się, że teatr to nie jedyna pasja aktorki. Od lat wciąga ją literatura, w Czwórce zdradza, iż "właśnie jest w samym środku Murakamiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:00
Michał Piróg zdradził w Czwórce, dlaczego jako dziecko marzył o przeczytaniu "Quo Vadis" Sienkiewicza i jakie wrażenie zrobiła na nim książka francuskiego autora Mathiasa Malzieu "Mechanizm serca".
rozwiń zwiń