Omar Sangare: będę znakomitym jurorem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:00
Omar Sangare przyjechał do Polski, by zasiąść w jury Festiwalu Filmowego w Gdyni. W tym czasie odbywa się też Festiwal United Solo w Nowym Jorku, którego jest dyrektorem artystycznym. Na szczęście Omar urodził się w Stalowej Woli i stamtąd wciąż czerpie energię.
Audio
  • Omar Sangare opowiada o roli jurora na festiwalu filmowym i swojej działalnosci w Stanach Zjednoczonych (Czwórka/Stacja Kultura)
Omar Sangare
Omar SangareFoto: Wojciech Kusiński

Omar Sangare kilka lat temu opuścił Polskę i związał się na stałe z Nowym Jorkiem. Mimo to często odwiedza rodzinne strony, bo tęskni. Tym razem pretekstu do przyjazdu dostarczyła mu propozycja zostania jurorem, wystosowana przez organizatorów Festiwalu Filmowego w Gdyni.
- Ten festiwal to wspaniała okazja do integracji ze środowiskiem artystycznym, z reżyserami, aktorami, ludźmi sztuki filmowej, za którymi tęsknię - mówi gość "Stacji Kultura". - W Gdyni zobaczę też najnowsze polskie kino, które jest silne, nowoczesne i coraz bardziej popularne za granicą.

Sprawdź też: Magdalena Piekorz w kinie szukam emocji, w życiu chcę harmonii
Gość Kuby Kukli nieskromnie twierdzi, że będzie znakomitym jurorem z tego prostego powodu, że nigdy nie pracował z żadnym z reżyserów, którzy prezentują swoje filmy w tym roku. - Konkursowe obrazy zobaczę z przyjemnością i bez napięcia - przyznaje. Jako dla jurora najważniejszy będzie dla niego aktor, ale także opowieść filmowa, która pokazuje człowieka w danej sytuacji, w problemie, w ciekawym ujęciu.
Omar Sangare stara się być na bieżąco z polską kinematografią. Zdradza, że to właśnie w niej znajduje wspaniałe inspiracje. Korzysta zarówno ze srebrnego ekranu, jak i teatru.

Omar
Omar Sangare i Kuba Kukla. fot. Wojciech Kusiński

Właśnie teatr to kolejna dziedzina nieobca Omarowi. Od 5 lat organizuje w Nowym Jorku festiwal United Solo. W tym roku od 18 września przez dwa miesiące będzie prezentował publiczności 130 produkcji z różnych kontynentów. Nowojorczycy będą mieli okazję zobaczyć od 2 do 5 spektakli każdego dnia. Niektóre z nich będą wystawiane na teatralnych deskach, inne na potrzeby festiwalu zostały już sfilmowane. Przedstawienia prezentowane będą w wielu językach - Nowy Jork jest świetnym miejscem na tego typu eksperymenty, to miasto jest jak Wieża Babel.

Wydawałoby się, że kino i teatr szczelnie wypełniają kalendarz gościa Czwórki. Nic bardziej mylnego, Omar Sangare bez problemu znajduje czas również na akademickie wykłady. Czemu artysta lęka się nudy i czy ze swoimi studentami sięga po dramaty polskich aktorów dowiesz się słuchając załączonej audycji "Stacja Kultura".
(pj/kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Deląg: kino to mój sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 15:00
Paweł Deląg znany jest m.in. z filmów "Lista Schindlera" i "Szamanka", a także z serialu "Ojciec Mateusz". W Czwórce opowiedział o kulisach aktorstwa i swoim dzieciństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skyfall", czyli James Bond bez efektów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Ostatni film o przygodach Jamesa Bonda jest bardzo specyficznym w całej serii. Równie ciekawe, jak sama opowieść, są w nim efekty specjalne, a raczej ich brak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino grozy przeżywa swoją drugą młodość

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 15:00
W ostatnich latach kino grozy staje się coraz bardziej popularne. Horrory lepszej i gorszej jakości znajdują swoich miłośników. Wśród filmów o zombie prym wiodą produkcje włoskie. Mania na punkcie żywych trupów rozpoczęła się prawie 40 lat temu.
rozwiń zwiń