Filip Springer. "Arogancja niszczy naszą przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 13:31
- Architekci mają nam służyć. Budynki nie powstają po to, by je podziwiać, ale po to, żeby w nich spać, siedzieć, rozmawiać , jeść czy uczyć się - tłumaczy Filip Springer, autor reportaży i książek o architekturze.
Audio
  • Filip Springer, autor książek o architekturze, opowiada o swojej najnowszej publikacji i roli architektów (Stacja Kultura/Czwórka)
Filip Springer
Filip SpringerFoto: PAP/Artur Reszko

Choć najnowsza książka Filipa Springera nosi tytuł "Księga zachwytów" to w jej wstępie "dostaje się" architektom, jako tym narcystycznym, zadufanym w sobie, żądnym pomników.

- Architekci często mają pretensje, że mówi się o budynkach, a nie o twórcach - mówi Filip Springer. - Oni kochają siebie samych. Ten samozachwyt w połączeniu z narcyzmem inwestorów, to arogancja, która niszczy naszą przestrzeń.

Po wstępie do publikacji możemy się już zachwycać - ten przewodnik rozpoczyna "Prymus", czyli budynek Filharmonii w Szczecinie. Na kolejnych kartach książki czekają nas jeszcze następne zaskoczenia, jak budynek Sol-pol czy trójmiejski falowiec. W Czwórce Filip Springer wyjaśnia, co go w nich zachwyca.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Filip Springer (pisarz, autor książek i reportaży o architekturze)

Data emisji: 22.03.2016

Godzina emisji: 10.00

pj/kd