W kinach: boks, zagadki tożsamości i "Smoleńsk"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 15:58
Analizujemy trzy filmy, które w tym tygodniu weszły na ekrany, czyli Robert De Niro wraca w biograficznym dramacie o boksie, Skandynawowie poruszają ważkie społecznie tematy oraz powracamy do tragedii w Smoleńsku.
Audio
  • "Kamienne pięści", "Nastolatki", "Smoleńsk" - przyglądamy się premierom kinowym (Stacja Kultura/Czwórka)
W kinach: boks, zagadki tożsamości i Smoleńsk
Foto: pixabay/Unsplash

"Kamienne pięści" to tytuł opartej na faktach historii życia słynnego pięściarza Roberto Durana, w którego rolę wcielił się Edgar Ramirez. Towarzyszy mu nie tylko Robert De Niro, który niemal 40 lat po kultowym "Wściekłym byku" wraca do produkcji o tematyce bokserskiej, ale także Usher Raymond grający nieco zniewieściałego przeciwnika Roberto Durana. - Jest w "Kamiennych pięściach" powiew świeżości. Okazuje się, że nadal można w tym gatunku coś nowego powiedzieć - przekonuje krytyk filmowy Piotr Gniewkowski.

Druga nowość filmowa to kino trudniejsze. Szwedzko-fińska produkcja "Nastolatki" opowiada historię trzech zżytych ze sobą koleżanek, które w niewyjaśnionych okolicznościach stają się chłopakami. - Bohaterki tego filmu dostrzegają problemy związane z dojrzewaniem z zupełnie innej perspektywy - mówi Michał Kaczoń z portalu film.com.pl. Film, w reżyserii Alexandry-Therese Keining, opowiada nie tylko o poszukiwaniu własnej tożsamości psychoseksualnej, ale także dotyka aktualnych społecznie tematów dotyczących wykluczenia.

Trzecią propozycją jest kontrowersyjny "Smoleńsk" Antoniego Krauzego. - Punktem wyjścia w filmie jest historia dziennikarki, która bada przyczyny katastrofy smoleńskiej. Reżyser podkreśla, że jest to najbardziej osobisty obraz w jego karierze - mówi Martyna Ogonek. W rolę dziennikarki Niny wcieliła się Beata Fido, natomiast pierwszą damę, Marię Kaczyńską, gra Ewa Dałkowska, która w "Stacji Kultura" dzieli się z nami wspomnieniami z dnia katastrofy.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Karol Pawłowicki

Gość: Martyna Ogonek, Piotr Gniewkowski (krytyk i dziennikarz filmowy), Michał Kaczoń (krytyk i dziennikarz filmowy)

Data emisji: 9.09.2016

Godzina emisji: 11.07

jsz/kd