X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Portugalia - poczuj się, jak w epoce templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 18:09
Wystarczy jechać do miejscowości Tomar, w której znajduje się skarb Unesco - Klasztor Zakonu Chrystusa - dawna siedziba templariuszy. Zapraszamy was na wyprawę do Portugalii.
Audio
  • Z wizytą w miejscowości Tomar - opowiada Justyna Tylczyńska (Stacja Kultura/Czwórka)
Klasztor templariuszy w Tomarze
Klasztor templariuszy w TomarzeFoto: Wikimedia.commons/Ptahh

Óbidos portugalia 1200.jpg
Óbidos - portugalski raj dla miłośników podróży i... książek

To właśnie z miejscowości Tomar, położonej w centralnym punkcie Portugalii, na swoje krucjaty wyruszali teplariusze. To tu mieści się także ich siedziba, która pod względem architektonicznym robi ogromne wrażenie. Klasztor zbudowany jest w stylu manuelińskim, który występuje tylko i wyłącznie w Portugalii. - Gmach ten jest m.in. swoistym muzeum azulejos, przepięknych ceramicznych płytek, które pokrywają jego ściany i podłogi - opowiadała przewodniczka Małgorzata Kawiak. - Żeby zrobić z nich wzór, który obrazuje jakąś scenę, trzeba było wypalać płytkę po płytce, dlatego z czasem zaczęto robić wzory powtarzalne. I choć potem pojawiły się kolejne kolory, w tym klasztorze mamy jeszcze wyłącznie płytki białe i niebieskie - tłumaczyła ekspertka.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

Tomar ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Na przykład zabytkową, najstarszą w kraju Synagogę z połowy XV wieku. W tym mieście odbywa się także jeden z najsłynniejszych festynów ludowych w Portugalii Festa dos Tabuleiros, czyli Święto Koszy. Warto też zrobić sobie przerwę od zwiedzania i wybrać się do kawiarni Paraiso. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Justyny Tylczyńskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 10.40

kd/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak