Portugalia - poczuj się, jak w epoce templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 18:09
Wystarczy jechać do miejscowości Tomar, w której znajduje się skarb Unesco - Klasztor Zakonu Chrystusa - dawna siedziba templariuszy. Zapraszamy was na wyprawę do Portugalii.
Audio
  • Z wizytą w miejscowości Tomar - opowiada Justyna Tylczyńska (Stacja Kultura/Czwórka)
Klasztor templariuszy w Tomarze
Klasztor templariuszy w TomarzeFoto: Wikimedia.commons/Ptahh

Óbidos portugalia 1200.jpg
Óbidos - portugalski raj dla miłośników podróży i... książek

To właśnie z miejscowości Tomar, położonej w centralnym punkcie Portugalii, na swoje krucjaty wyruszali teplariusze. To tu mieści się także ich siedziba, która pod względem architektonicznym robi ogromne wrażenie. Klasztor zbudowany jest w stylu manuelińskim, który występuje tylko i wyłącznie w Portugalii. - Gmach ten jest m.in. swoistym muzeum azulejos, przepięknych ceramicznych płytek, które pokrywają jego ściany i podłogi - opowiadała przewodniczka Małgorzata Kawiak. - Żeby zrobić z nich wzór, który obrazuje jakąś scenę, trzeba było wypalać płytkę po płytce, dlatego z czasem zaczęto robić wzory powtarzalne. I choć potem pojawiły się kolejne kolory, w tym klasztorze mamy jeszcze wyłącznie płytki białe i niebieskie - tłumaczyła ekspertka.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

Tomar ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Na przykład zabytkową, najstarszą w kraju Synagogę z połowy XV wieku. W tym mieście odbywa się także jeden z najsłynniejszych festynów ludowych w Portugalii Festa dos Tabuleiros, czyli Święto Koszy. Warto też zrobić sobie przerwę od zwiedzania i wybrać się do kawiarni Paraiso. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Justyny Tylczyńskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 10.40

kd/mc