Dzieła niderlandzkich mistrzów w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 14:03
"W warsztacie niderlandzkiego mistrza" to pierwsza tak szeroka prezentacja holenderskich i flamandzkich rysunków z kolekcji Muzeum. Będzie można na niej zobaczyć dzieła powstałe na przestrzeni trzystu lat - najstarsze pochodzi z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze - z początku wieku XIX.
Audio
  • O wystawie "W warsztacie niderlandzkiego mistrza" opowiadają jej kuratorzy Aleksandra Janiszewska i Piotr Borusowski (Stacja Kultura/Czwórka)
W warsztacie niderlandzkiego mistrza. Holenderskie i flamandzkie rysunki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie
"W warsztacie niderlandzkiego mistrza. Holenderskie i flamandzkie rysunki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie"Foto: PAP/Rafał Guz

- Udostępnione rysunki powstały na papierze bardzo wrażliwym i delikatnym. Wymaga on specjalnych warunków przechowywania i eksponowania, dlatego może być pokazywany na wystawach czasowych co dwa lata. Ta wystawa jest wyjątkowa, gdyż właśnie będą one dostępne - tłumaczył Piotr Borusowski, kurator.

Część ekspozycji zostanie także poświęcona podrysowaniom, czyli rysunkom przygotowawczym wykonanym przez artystów bezpośrednio na zagruntowanej desce lub płótnie obrazu, które w procesie malowania znikały pod kolejnymi warstwami farb. - Dziś do podrysowań docieramy dzięki podczerwieni, która przebija się przez te warstwy - opowiadała Aleksandra Janiszewska i podkreślała, że ta technika pozwala odbiorcom prześledzić niewidoczne gołym okiem zmiany np. w kompozycji dzieła.

Wystawa w stołecznym Muzeum Narodowym, dostępna dla zwiedzających do 20 sierpnia, a wśród wystawianych dzieł znajdą się m.in. szkice Pietera Coecke van Aelsta, Maertena de Vosa, Jacquesa de Gheyna, Petera Paula Rubensa, Theodoora van Thuldena, Jana van Noordta czy Ferdinanda Bola. Czym jeszcze organizatorzy wystawy zaskoczą odwiedzających? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska (kuratorzy wystawy "W warsztacie niderlandzkiego mistrza")

Data emisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 10.35

kd