Zaczytajmy się w Wyspiańskim! Młodzi interpretują "Wesele"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:00
Większość z nas zna "Wesele" Wyspiańskiego chociażby z kanonu szkolnych lektur. Czy zastanawialiście się, w którą z jego postaci chcielibyście się wcielić na teatralnych deskach? Niektórym aktorom młodego pokolenia to zadanie udało się już zrealizować.
Audio
  • Helena Ganjalyan mówi o Wyspiańskim i czyta fragment "Wesela" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Marcel Borowiec mówi o Wyspiańskim i czyta fragment "Wesela" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Karolina Czarnecka mówi o Wyspiańskim i czyta fragment "Wesela" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Paweł Krucz o roli Jaśka i "Weselu" w Teatrze Polskim w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Anna Karczmarczyk w dialogu Poety z Panną Młodą z "Wesela" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Natalia Sikora wciela się w Rachelę i zdradza, co ceni u Wyspiańskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dean Drobot/Shutterstock.com
Sprawdź też:
para wesele 1200x660.jpg
Narodowe Czytanie "Wesela" w Czwórce

Przez cały tydzień, poprzedzający Narodowe Czytanie "Wesela" Wyspiańskiego - wielki finał akcji odbywa się 2 września - w Czwórkowej "Stacji Kultura" artyści młodego pokolenia prezentują wybrane fragmenty dzieła czwartego wieszcza.

W pierwszym odcinku usłyszeliśmy Helenę Ganjalyan, aktorkę, tancerkę, choreografkę, absolwentkę Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Czy teksty Wyspiańskiego są dla niej aktorskim wyzwaniem? Czy współcześnie też mogą być aktualne i przedstawione nieszablonowo?

W drugiej odsłonie cyklu z emocjonalnym monologiem Pana Młodego z "Wesela" zmierzył się młody aktor Marcel Borowiec. Czy wiedzieliście, że pierwowzorem postaci Pana Młodego był autentyczny znajomy Wyspiańskiego? Autor Wesela z książkowym Panem Młodym, czyli Lucjanem Rydlem poznał się już jako dziesięciolatek. Obaj byli uczniami Gimnazjum Św. Anny w Krakowie.

Posłuchaj też:
książka dziewczyna 1200.jpg
Narodowe Czytanie. "Budzimy czytelniczego ducha"

Następnie z kultowym tekstem czwartego wieszcza zmierzyła się Karolina Czarnecka, aktorka i wokalistka. Czym imponuje jej Wyspiański i czy artystka nazwałaby go dziś "twórcą multidyscyplinarnym"?

W naszym cyklu pojawił się także Paweł Krucz, który w Teatrze Polskim w Warszawie gra w "Weselu" w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Jaki jest Jasiek w jego interpretacji?

A na koniec cyklu dwie aktorki - Anna Karczmarczyk i Natalia Sikora. Pierwsza zaprezentowała okraszony piękną gwarą dialog Poety z Panną Młodą. A kogo i dlaczego chciałaby zagrać w Weselu?

Natomiast Natalia Sikora w "Weselu" na deskach Teatru Polskiego w Warszawie wciela się w rolę Racheli. Za co artystka ceni Wyspiańskiego? I jaką symbolikę i ukryte sensy kryje, recytowany przez nią fragment dramatu Wyspiańskiego?

Zapraszamy do słuchania załączonych nagrań ze "Stacji Kultura".

Jeśli czujecie niedosyt kontaktu z "Weselem" Wyspiańskiego, przypominamy, że 2 września Narodowe Czytanie dramatu czwartego wieszcza odbywa się na terenie całej Polski.

Sprawdźcie też specjalny serwis Portalu Polskiego Radia: Narodowe Czytanie 2017 - "Wesele" Wyspiańskiego<<<

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzą: Anna Hardej i Michał Piwowarek

Data emisji: 28.08 - 1.09.2017

Godzina emisji: 10.05

jsz

Czytaj także

"Wesele" w teatrze. Spektakle, w których myśli się obrazem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 15:20
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego - tegoroczna lektura w Narodowym Czytaniu - jest jednym z najważniejszych dwudziestowiecznych polskich utworów dramatycznych. Od 1901 roku inscenizowano je już blisko 200 razy – w teatrach dramatycznych, Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń