X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wesele" w teatrze. Spektakle, w których myśli się obrazem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 15:20
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego - tegoroczna lektura w Narodowym Czytaniu - jest jednym z najważniejszych dwudziestowiecznych polskich utworów dramatycznych. Od 1901 roku inscenizowano je już blisko 200 razy – w teatrach dramatycznych, Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.
Audio
  • O najciekawszych i najgłośniejszych inscenizacjach dramatów Stanisława Wyspiańskiego (W to mi graj/Czwórka)
Próba sztuki Wesele Stanisława Wyspiańskiego w reż. Marcina Libera, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy - grudzień 2013 rok
Próba sztuki "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Marcina Libera, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy - grudzień 2013 rokFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Maria Prussak Rytm i melodia wiersza w "Weselu" sprawiają, że widownia daje się uwieść, wciągnąć w magiczny świat

 - Najważniejszym wydarzeniem w historii "Wesela" była jego premiera. Stanisław Wyspiański uruchomił wszystkie środki, jakimi dysponował teatr, po to, by wywołać odpowiedni nastrój i przekaz myśli oraz włączył w akcję widownię, co wydaje mi się niezwykle istotnym zdarzeniem w dziejach teatru - mówi Maria Prussak z Instytutu Badań Literackich PAN.

Narodowe Czytanie "Wesela" w Czwórce - szczegóły akcji >>>

Tekst Wyspiańskiego jest także atrakcyjny dla współczesnych reżyserów. Do tego grona należą m.in. Marcin Liber, który przygotował inscenizację dla teatru w Bydgoszczy i Radek Rychcik dla teatru w Katowicach. - W Teatrze Polskim w Warszawie można oglądać "Wesele" w interpretacji Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl zrealizowany jest w biesiadno-kabaretowej konwencji, z muzyką disco polo w tle - opowiada krytyk teatralny Witold Mrozek.

Witold Mrozek Siłą i klątwą "Wesela" są skrzydlate frazy, które zapadają w pamięć, ale łatwo mogą się też zamienić w banał

W jaki sposób Adam Hanuszkiewicz połączył "Wesele" z szopką krakowską? Który twórca teatralny najdokładniej "czytał" Wyspiańskiego i co w twórczości "czwartego wieszcza" zobaczył Krzysztof Garbaczewski? Zapraszamy do wysłuchania materiału Aleksandry Opali.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Data emisji: 26.08.2017

Godzina emisji: 12.34

kul/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Piękny Nieczuły". Życie Edith Piaf na scenie Teatru Polonia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 17:01
Nowy spektakl w Teatrze Polonia to "Piękny Nieczuły" w reżyserii Edwarda Wojtaszka - spektakl napisany przez Jeana Cocteau dla Efith Piaf, która z sukcesem zagrała go wiele razy. Dziś na scenie Polonii spotyka się dwoje aktorów - Natalia Sikora i Paweł Ciołkosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cracovia Danza. "Taniec jako wehikuł czasu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 13:00
- Wraca moda na tańce dworskie, o czym świadczy choćby popularność filmów wg powieści Jane Austen. I u nas można się tego nauczyć - mówi Romana Aniel, dyrektor festiwalu oraz baletu "Cracovia Danza". 
rozwiń zwiń