Róbrege 2017. Nowa odsłona festiwalu, który dawał nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 15:08
Izrael gra Kulturę, Milo Kurtis, Komety, Bakshish - tegoroczny Grand Festiwal Róbrege to nie lada gratka dla fanów polskiego rocka, alternatywy i reggae z lat 80. ubiegłego stulecia. Na kolejną odsłonę muzycznego święta zapraszał w Czwórce Dariusz Malejonek.
Audio
  • Dariusz Malejonek o Grand Festiwalu Róbrege 2017 i polskiej muzyce lat 80. (Stacja Kultura/Czwórka)
Darek Malejonek
Darek MalejonekFoto: Wojciech Kusiński

Maken i Kelner Robrege 2017 1200x660.jpg
Róbrege. Festiwal kultury alternatywnej

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 6 października 1983 r. w warszawskim studenckim klubie Hybrydy. - To niesamowite, że lata 80., ostra komuna, przepełniona była różnorodną muzyką. Wtedy muzycznie było wszystko, bo ludzie w tej szarzyźnie pozbawieni byli mediów. Więc wszystko trzeba było wymyślać samemu… i zakładano zespoły - wspominał gość Czwórki.

Jak podkreślał, przed kilkudziesięciu laty rola festiwali znacznie różniła się od tej, jaką pełnią one dzisiaj. - Muzycy, którzy znacznie odbiegali wyglądem od innych, nieśli wolność. Muzyka zaś dawała ludziom nadzieję i wiarę, że można coś zrobić, że będzie lepiej. Że musimy walczyć, a system musi upaść - mówił gość "Stacji Kultura".


czwórka studio 1200x660.jpg
Zobacz więcej - Patronaty Czwórki <<<

Wspominał, skąd w czasach komuny czerpało się jamajskie inspiracje, dlaczego wówczas tworzenie muzyki było także "szkołą życia", ale opowiadał też o tym, czym dziś jest festiwal Róbrege. Muzyk zdradził, co będzie działo się podczas tegorocznej edycji i kogo usłyszeć będziemy mogli na warszawskich scenach w tym roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dariusz Malejonek

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 11.07

kd/kul