Legenda o czarnym psie, dwugłowy smok, duchy i skarby. Zapraszamy do zamku w Ciechanowie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 12:19
Wybieraliśmy się w podróż 100 km na północ od Warszawy, do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Audio
  • Historia kiedyś, historia teraz. Pracownicy zamku w Ciechanowie zapraszają na podróż w przeszłość (Stacja kultura/Czwórka)
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
Zamek Książąt Mazowieckich w CiechanowieFoto: PAP/Marcin Bednarski

- Zbudowany w XIV wieku zamek służył jako schronienie dla ludności, był praktycznie nie do zdobycia. Nigdy nie został zajęty przez wroga - mówiła zabierająca nas na "Miejski wypad" Justyna Tylczyńska. 

- Przetrwał ataki Krzyżaków, czego dowodem są znalezione w fosie zamkowej miecze i fragmenty uzbrojenia rycerzy zakonnych, które dziś można oglądać w ramach stałej wystawy zamku - opowiadała. Na zamek warto też zajrzeć choćby po to, by posłuchać lokalnych legend. Przewodnicy opowiedzą czego dotyczy legenda o dwunogim smoku mazowieckim, czarnym psie strzegącym skarbu książąt i nawiedzającym zamek duchach.

Jak wygląda niezdobyta twierdza szlachty mazowieckiej, jakie imprezy odbywają się na jej terenie o czym są spotkania z "historią ożywioną"? M.in. o tym rozmawialiśmy z Niną Matczak​ z działu naukowo-oświatowego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, a także Michałem Wróblem, doktorem nauk biologicznych i miłośnikiem średniowiecza, który współtworzy jeden z najciekawszych projektów organizowanych przez zamek. Czy naukowiec może być... błaznem? O tym w nagraniu audycji. 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Gość: Niną Matczak​ (z działu naukowo-oświatowego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), Michał Wróbel (doktor nauk biologicznych, miłośnik średniowiecza)

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 11.42

ac/kul