Polskie Radio
Section05
fortyfikacje

Bunkry i schrony we Wrocławiu. Czy wciąż mogą być schronieniem?

Wrocław został okrutnie doświadczony przez drugą wojnę światową. Wtedy też powstały bunkry i schrony zbudowane przez Niemców, później zaadaptowane i rozbudowane przez wojska radzieckie. – Jest ich pięć. Najbardziej znany jest ten na placu Strzegomskim. Jest najbardziej wyeksponowany i największy wśród nich – opowiada Tomasz Głowiński, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wrocław bezpieczeństwo fortyfikacje Tomasz Miara historia Polski

Bunkry, które miały zatrzymać Armię Czerwoną

Z okazji 77. rocznicy Przełamania Linii Odry można było zwiedzać schrony znajdujące się niedaleko przeprawy promowej Brody – Czerwieńsk w województwie lubuskim. To prawdziwa gratka dla miłośników fortyfikacji, militariów i w ogóle historii najnowszej. Jakie pamiątki można jeszcze oglądać w bunkrach, jaką mają historię?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo II wojna światowa skansen fortyfikacje Odra Karolina Kamińska Mateusz Drozda Trójka

"Jedyne takie miejsce". Najbardziej tajemnicza wyprawa w dziejach audycji

Tym razem w Programie 1 Polskiego Radia zeszliśmy kilkadziesiąt metrów pod ziemię do największego w Europie tajnego systemu podziemnych korytarzy wybudowanych przez Niemców tuż przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej. Zapraszamy na "Jedyne takie miejsce" z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i rezerwatu przyrody "Nietoperek". 
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże Roman Czejarek Międzyrzecz fortyfikacje