Galeria jak plac zabaw i wystawa na cześć ery minispódniczki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:41
"Swinging London: A Lifestyle Revolution" to wystawa, która pzedstawia kolecję stojów, projektów i dodatatków, które w latach 50. ubiegłego wieku można było oglądać na brytyjskich ulicach.
Audio
  • Christian Dior i królowa minispódniczki na wystawach w Londynie. W Holandii obudzisz kreatywność dziecka (Stacja kultura/Czwórka)
Modelki z lat 60. i 70. pozujące przed Muzeum Victorii i Alberta w Londynie na wystawie poświęconej projektom Mary Quant
Modelki z lat 60. i 70. pozujące przed Muzeum Victorii i Alberta w Londynie na wystawie poświęconej projektom Mary QuantFoto: PAP/Scott Garfitt

- Kierunek, który w historii mody zapisał się jako "chelsea" był w tamtym okresie przełomowy. Jedną z prekursorek tego stylu była Mary Quant - projektantka, która wymyśliła minispódniczkę. Jej odważne projekty przyczynily się do modowej i obyczajowej rewolucji. Część jej projektow można oglądać na wystawie w Fashion Andrzej Textile Muzeum w Londynie - mówiła Dominika Klimek.


Amstelveen w Holandii możemy obejrzeć kilka interesujących wystaw. O artystach, pracach i historii muzeum w rozmowie z Dominiką Klimek opowiadała Hilde de Bruijn. - CoBrA to międzynarodowa grupa artystów i poetów, która powstała w 1948 roku. Porzucili wszystkie zasady obowiązujące w sztuce. Ich celem było zainspirowanie ludzi do twórczych działań, rozbudzenie kreatywności - opowiadała. 

"An Unstoppable Force" - wystawa, której de Bruijn jest kuratorką jest poświęcona kreatywności. Nawiązuje do założeń CoBrY - zwiedzający mogą ją dosłownie odkryć, bo żeby ją zwiedzić muszą czołgać się i wspinać. 

Jak pobudzić swoją kreatywność, dzięki "An Unstoppable Force"? Gdzie obejrzeć wystawę poświęconą w całości grom wideo? Czego można nauczyć się na warsztatach w ramach wystawy projektów Christiana Diora? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Dominika Klimek

Gość: Hilde de Bruijn (kurator w Cobra Museum of Art)

Data emisji: 6.02.2019

Godzina emisji: 10.16