WdoWA: w rapie liczy się coś więcej niż testosteron

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 16:40
Hip-hop, uważany za oazę męskiego stylu, staje się dziś trampoliną do wielkich karier dla dziewczyn. - Żeby kobieta zaistniała w tym świecie, musi mieć coś więcej niż testosteron - przekonuje WdoWA, jedna z pierwszych polskich raperek.
Audio
  • O dziewczynach, które trzęsą hip-hopem (Stacja Kultura/Czwórka)
Wdowa, czyli Małgorzata Jaworska, to polska raperka i producentka
Wdowa, czyli Małgorzata Jaworska, to polska raperka i producentkaFoto: Czwórka/Adam Świetlicki

Czytaj także
Taylor Swift 1200.jpg
Taylor Swift - gwiazda popu, która dobrze wie, czego chce

Pierwszym żeńskim hip-hopowym składem, który odniósł sukces była formacja Salt-n-Pepa. Prawie wszystkie ich płyty były platynowe, dostały też nagrody Grammy i to w czasach, kiedy raperzy byli raczej traktowani mało poważnie. Dziewczyny poznały się w szkole pielęgniarskiej, a ich pierwszy kawałek był równocześnie pracą zaliczeniową na studiach chłopaka Salt. Divą - jeśli chodzi o rap - była także Queen Latifah. - Pzekonała facetów z branży, że kobiety też radzą sobie z tym gatunkiem - wspomina Numer Raz. - O ile jednak Latifah i jej koleżanki teksty miały pisane na zamówienie przez m.in. Jaya-Z, to dziś raperki takie jak Nicki Minaj robią to same, nierzadko z gangsterskim zacięciem albo z przesadną obsceną - dodaje.


Czytaj także
Gooral Czworka 1200.jpg
Gooral: wracam do techno, z góralszczyzną w tle

Które raperki wyznaczyły nowy kierunek muzyczny? Kogo dzisiaj słuchają młodzi ludzie i dlaczego w Polsce jest przewaga mężczyzn raperów? O tym m.in. w materiale Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 10.04.2019

Godzina emisji: 10.38

kul/ac

Czytaj także

Fisz: stare brzmienia dają nową nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 16:30
- Metafora drogi nie jest mi obojętna, bo mam wrażenie, że jesteśmy w muzycznej podróży. Złapaliśmy wiatr w żagle, więc "Radar" jest kontunuacją poprzednich płyt - opowiada Bartek "Fisz" Waglewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wodecki Twist Festival. Trzy trąbki i wspaniałe głosy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 13:00
- Za tym projektem stoją: wspaniała muzyka, pozytywna energia i mój Tata - opowiada Katarzyna Wodecka, pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Wodecki Twist Festival.
rozwiń zwiń