Premiery filmowe weekendu: "Nędznicy", "Sonic" i "Emma."

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 17:12
Na co iść do kina w weekend? Wśród filmowych premier m.in. nominowany do Oscara film "Nędznicy", rozkoszna "Emma." i familijny film "Sonic". 
Audio
  • Łukasz Muszyński ocenia premiery kinowe tygodnia (Stacja Kultura/Czwórka)
Plakat filmu Nędznicy
Plakat filmu "Nędznicy"Foto: mat. pras. / wildbunch.biz

"Nędznicy" to historia oparta na doświadczeniach reżysera. Ladj Ly wychowała się w tej dzielnicy Paryża, którą pokazuje widzowi. Paryskie przedmieścia to nie są miejsca, gdzie zapędzają się turyści. - Okazuje się, że kilkanaście kilometrów od serca Paryża, stolica Francji nie jest już taka malownicza, nie jest miło i romantycznie - wyjaśnia Łukasz Muszyński. - Paryż przypomina tam gar z wrzącą wodą, gdzie niewiele brakuje, by wszystko chlupnęło i wylało się. Podstawowa zasada panująca w tej dzielnicy jest jedna: jeśli jesteś spoza i dodatkowo nosisz mundur policjanta, to lepiej się tam nie zapędzaj, chyba, że masz bardzo ważny powód i tak jest w tym filmie. Taki powód ma Stefan młody policjant, który właśnie zaczyna pracę w Paryżu: musi odnaleźć lwiątko skradzione z cyrku przez kilku chłopców - dodaje. 

Z pozoru zabawny, niezbyt groźny incydent dzieciaków uruchamia lawinę masakrycznych zdarzeń. Gość Czwórki wskazuje na mocny pazur społeczny tego obrazu. I choć fabuła sensacyjna jest dość kliszowa, to film zachwyca wrażliwością reżysera w portretowaniu, jego oko do szczegółów, empatia. - Mamy tu chropowate kino z reporterskim zacięciem, kamerę prowadzoną z ręki, dużo "trzęsącego się" ekranu, szarobura paleta barw - wymienia Muszyński. - Nie ma tu próby estetyzacji francuskich blokowisk - dodaje. 

W tym zestawieniu premier filmowych Łukasz Muszyński zdecydował się też na film "Sonic", aktorską komedię przygodową, opartą na przebojowej grze wideo. To opowieść o superszybkim jeżu, kosmicie, którą wielu z nas zna z komputera. - W grze "Sonic" jest superszybki, biega po kolejnych planszach zdobywa pierścienie, omija przeszkody i na końcu każdego ważnego etapu mierzy się z bossem - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Gra cieszy się gigantyczną popularnością. Prace nad tym filmem rozpoczęto już w latach 90. - dodaje. 

Łukasz Muszyński wyjaśnia też opóźnienie w produkcji filmu. Gdy producenci wypuścili pierwszy trailer "Sonica" cały internet skrytykował wygląd jeżą. To właśnie reakcja publiczności skłoniła producentów do przesunięcia premiery i przebudowy "Sonica". 

"Emma." to klasyk, kolejna ekranizacja powieści Jane Austin. - Emma pochodzi z bogatego domu, nie musi wychodzić za mąż, ale wymyśla sobie inne zajęcie. Postanawia swatać - wyjaśnia Łukasz Muszyński. - Zaczyna od guwernantki, a potem szuka męża dla znajomej, bardzo inteligentnej, ale niestety mało majętnej, w związku z czym nie jest ona faworytką w epoce wiktoriańskiej Anglii - wyjaśnia. 

W roli głównej, słodkiej Emmy zobaczymy Anyę Taylor Joy, do tej pory znaną głównie z ról w horrorach. A ten film to cukiereczek, uroczy i rozkoszny, jak oceniają Kasia Dydo i Łukasz Muszyński. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk, Filmweb.pl)

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 10.08

pj/pg

Czytaj także

Premiery kinowe: "Ptaki Nocy...", "Kłamstewko" i "365 dni"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:13
W cieniu oczekiwania na oscarową galę do kin wciąż wchodzą nowe filmy. W tym tygodniu 8/10 punktów Łukasz Muszyński daje obrazowi "Kłamstewko", który nazywa wielkim nieobecnym wśród nominowanych przez akademików. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe. "Dżentelmeni", "Zenek" i "Wyspa Fantazji"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 12:21
Łukasz Muszyński jest surowym recenzentem filmów. W tym tygodniu jedna z kinowych premier otrzymuje od niego 9 na 10 punktów. 
rozwiń zwiń