Abakanowicz, Fangor, Tatarczyk, Tarasin - rysunki artystów na jednej wystawie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 17:17
W stołecznej galerii DESA Unicum trwa wystawa "Sztuka współczesna. Prace na papierze", która 10 września zakończy się aukcją. Wystawa przyciąga nie tylko kolekcjonerów, którzy przed zakupem chcą obejrzeć prace w realu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ysbrand Cosijn

Ekspozycja zawiera wiele różnorodnych prac artystów zaliczanych do najważniejszych klasyków awangardy polskiej. Sztuka współczesna i jej twórcy cieszą się niesłabnącą popularnością, o czym mogą świadczyć rekordy padające na powystawowych aukcjach. Kwoty na nich uzyskiwane świadczą o pozycji poszczególnych twórców, są także wyznacznikiem wzrostu ich popularności na rynku sztuki. 

- Bardzo dobre wyniki, od 40 do 60 tys. złotych, osiągają prace np. Tomasza Tatarczyka, są to z reguły duże prace, jeżeli chodzi o format, najczęściej wykonane na papierze. Mieliśmy też ciekawe prace Wojciecha Fangora. Jego dzieła kosztują do 100 tys. złotych - mówi koordynatorka wystawy Agata Matusielańska. - "Prace na papierze" mają swoją oddzielną wystawę, to szansa nabycia prac po okazyjnych cenach. Tutaj też pojawiają się ważne nazwiska między innymi Magdalena Abakanowicz, wspomniany już Wojciech Fangor i Jan Tarasin - dodaje gość Czwórki. Prace na papierze są specjalnym aspektem twórczości wielu artystów. To właśnie na papierze wielu z nich testowało swoje pomysły, szkicowało kompozycje, które później były przenoszone na płótno. 

Posłuchaj

10:27 CZWORKA_desa_wystawa_ 7_wrzesień 2020_a.mp3 O wystawie "Sztuka współczesna. Prace na papierze" w stołecznej galerii DESA Unicum rozmawiamy z koordynatorem wystawy Agatą Matusielańską (Stacja Kultura/Czwórka)

"Sztuka współczesna. Prace na papierze" jest też dostępna w wersji 3D. To ukłon w kierunku miłośników sztuki, którzy mogą obejrzeć wystawę również np. na tablecie. - Jest przeznaczona dla osób, które nie mogą pojawić się w naszym domu aukcyjnym osobiście. Wirtualnie można podejść i obejrzeć prace z bliska, można się od pracy oddalić, zobaczyć jak się prezentuje na ścianie w naturalnym świetle - wyjaśnia gość Michała Piwowarka. - Można zapoznać się z konkretnymi dziełami, i to jest unikatowa okazja, bo niebawem większość z nich trafi do prywatnych kolekcjonerów - dodaje.

Posłuchaj także:

Na początku katalogu znalazły się trzy prace Magdaleny Abakanowicz, które zostały wykonane za pomocą tuszu i akwareli. Jedna z nich przedstawia rybę, pozostałe to kompozycje abstrakcyjne, które w swoim układzie nawiązują jednego z motywów, przewijającego się w twórczości artystki - do torsów oraz głów. Wiele z prac na papierze wykonanych przez Abakanowicz stanowiło przygotowanie do prac rzeźbiarskich. 

Warto dodać, że w tym roku obchodzimy jubileusz 90-lecia urodzin artystki.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Agata Matusielańska (Koordynator wystawy)

Data emisji: 07.09.2020

Godzina emisji: 10.37

aw/kd